Водоочистка

Зворотній осмос — шкода чи користь?

03.11.2020

Очищення води нині актуальне питання для усього людства, оскільки прісна вода, за підрахунками вчених, складає лише близько 3% від загальної кількості H2O на планеті і багато регіонів постійно страждають від нестачі питної води. Нам пощастило жити в країні, де таких проблем немає – до кожного будинку підведений водопровід або в дворі є колодязь чи свердловина. Однак є інша проблема – якість.

Вода із загального водогону, зазвичай, відповідає за складом якщо не усім, то більшості дозволених параметрів, в ній знищується патогенна мікрофлора, проте варто враховувати той факт, що придатною до пиття вважається вода, яка не містить мікроорганізмів, що призводять до різкого погіршення здоров’я та смерті, проте не виключено, що є ті, до яких може проявлятись індивідуальна чутливість. Щодо вмісту мікроелементів та сполук, то їх кількість досить часто знаходиться на гранично допустимому порозі, який визначається середньостатистично. Тобто залишається ймовірним негативний вплив за тривалого вживання та накопичення окремих речовин в організмі.

В криницях і свердловинах відповідність нормам не контролюється на державному рівні, а визначення безпечності складу води мають проводити користувачі самостійно (звертатись за аналізом до спеціалізованих лабораторій).

Тож населення або купує готову очищену воду для пиття і приготування їжі або очищає її з допомогою спеціальних фільтрів. Найбільш ефективна для цього система очистки води зворотного осмосу.

Що таке зворотній осмос?

Останнім часом фільтрація системою зворотного осмосу постійно на слуху, хоча цей спосіб очищення був винайдений ще близько 50 років тому та використовувався у промислових цілях.

Суть роботи фільтра полягає в тому, що вода під певним тиском проходить через напівпроникну мембрану, яка пропускає H2O (розчинник), але затримує розчинені в ній речовини (мінерали, метали, сполуки, мікроорганізми). Концентрат з високим вмістом забрудників зливається, а пермеат (очищена вода) використовується людьми в побутових цілях.

Мембрана відфільтровує з води частинки розміром 0,001-0,0001 мкм: солі жорсткості, залізо, інші мікроелементи, мікроорганізми, сполуки та важкі метали, але пропускає гази: кисень, вуглекислий газ, хлор. У складі відсіюваних частинок є і кальцій та магній. У надмірній кількості вони теж завдають шкоди здоров’ю, однак, як говорив швейцарський лікар, алхімік і філософ Парацельс, все – отрута, все – ліки: і те, і інше визначає доза. Демінералізована вода без магнію та кальцію теж наносить шкоду людському організму: ці мікроелементи «вимиватимуться» з кісткової тканини та зубів, що призведе з часом до розвитку остеопорозу. Саме цей факт часто вказують, як недолік противники системи зворотного осмосу, але вона складається не лише з мембрани для фільтрації.

Складові та принцип роботи системи зворотнього осмосу

Серце фільтра зворотнього осмосу – напівпроникна мембрана, а ще до складу системи входять:

 • Фільтр грубої механічної очистки або очисна система: встановлюється перед мембраною і захищає її від пошкодження великими механічними забрудниками, хлорорганікою, органічними розчинниками тощо. Картриджі фільтра попередньої очистки потрібно регулярно міняти, щоб зберегти цілісність мембрани та уникнути дороговартісного ремонту. Саму мембрану також потрібно періодично очищувати від забруднень спеціальними розчинами.
 • Вугільний постфільтр встановлюється після мембрани для доочищення від хлору, оскільки, як уже згадували вище, гази та дуже дрібні частки можуть проникати через мембрану.
 • Мінералізатор – картридж для мінералізації збагачують воду необхідними для життєдіяльності людського організму мінералами: кальцієм, магнієм, калієм, натрієм, відновлюють аніонний склад.

Кожна складова має певну функцію в системі, а її необхідність визначається за складом води та інколи буває і зовсім неоправданою.

Оправдана економія і на чому економити не можна

Щоб фільтр зворотнього осмосу правильно і довго працював та забезпечував ваш дім якісно і корисною водою до складу системи обов’язково мають входити:

 • Фільтр попередньої механічної очистки, який відсіює бруд, пісок, водорості, мул, захищатиме мембрану від пошкодження.
 • Вугільний фільтр для покращення смакових якостей, нейтралізує хлор.
 • Саму рулонну мембрану, яка й забезпечуватиме очищення води від шкідливих домішок різних видів.
 • Постфільтр з картриджем, заповненим активованим вугіллям, обов’язковий, якщо йдеться про воду із загального водогону (яку попередньо знезаражують хлором).
 • Мінералізатор для відновлення збалансованого складу води після очищення необхідний у побутових умовах (для пиття, приготування їжі), але не використовується в деяких промислових цілях (коли необхідно отримати на виході дистильовану воду).

Побутовий фільтр зворотнього осмосу, який використовують у будинках і квартирах зазвичай складається з:

 • Трьох префільтрів (двох поліпропіленового для очищення від піску, іржі, малу різної фракції; вугільного для вловлення органічних і хлорорганічних домішок);
 • Мембрани, яка відсіює до 99% усіх забруднень;
 • Мінералізатора, який робить воду придатною для вживання;
 • Накопичувального бака для зберігання очищеної води.

Зворотній осмос: за та проти

Для того, щоб оцінити користь використання системи фільтрації зі зворотнім осмосом, перш за все, варто знати, які шкідливі речовини найчастіше трапляються у воді і як вони впливають на здоров’я людини:

 • Хлор – знезаражуюча речовина, яка знищує шкідливі мікроорганізми. У природі у складі води може міститись у дуже незначній кількості, однак саме її використовують для дезінфекції водопостачальні компанії. Тому у воді, яка по водогону надходить до квартир і будинків, вміст хлору досить високий. Він може викликати запалення слизових оболонок очей, подразнювати шкіру та навіть утворювати канцерогени, які провокують розвиток онкологічних захворювань.
 • Залізо є і в складі водопровідної води, оскільки часто вона надходить по старих іржавих трубах кількадесятирічної давності, і в воді зі свердловин. Залізо впливає на органолептичні показники води (жовтуватий колір, металічний присмак, мутний осад), спричиняє побутові незручності, накопичується в організмі та викликає низку захворювань.
 • Солі жорсткості викликають утворення накипу у побутових приладах, однак це не найстрашніше: часто саме вони стають причиною розвитку сечокам’яної хвороби, утворення піску та каменів у нирках.

Окрім того у воді можуть міститися свинець, мідь, феноли, у сільській місцевості в криницях часто підвищений вміст нітратів через внесення добрив на полях, також є отруйні сполуки, які потрапляють у воду через зловживання гербіцидами, інсектицидами. А в промислових районах трапляється ртуть, сполуки важких металів. Не варто забувати і про шкідливі мікроорганізми. Система зворотнього осмосу ефективно відсіює усі ці забруднення.

Найпопулярніші аргументи противників системи про шкоду демінералізація води, вплив на зуби, неприємний присмак нівелюються за встановлення реміналізаторів, які збагачують воду усіма необхідними мінералами та сполуками. Система очищення за принципом зворотнього осмосу – це якісна, безпечна і корисна вода для усіх членів родини та відчутне заощадження коштів, адже 1 літр бутильваної чи привозної води, коштує значно дорожче, ніж очищеної домашньою системою фільтрації.

Ваше повідомлення успішно надіслано