Водоочистка

«Чарівний» глечик: чи варто витрачатись на такий фільтр?

18.02.2020

Проблема очистки води не втрачає актуальності, а виробники пропонують різні варіанти її вирішення. Однак пересічному користувачу важко визначитись із вибором фільтру, тому зараз ми розглянемо переваги і недоліки такого популярного бюджетного фільтра-глечика. Ціни на цей прилад відрізняються у різних виробників, однак є ключові моменти, на які варто звертати увагу купуючи засіб очистки води.

Конструкція фільтра-глечика для очищення води

Прозора посудина із вбудованим фільтром місткістю від 1,5 до 4 літрів води. Більш дорогі моделі виготовляють зі скла, дешевші – із пластика. Колба поділена на дві частини, між ними розміщений очищувальний картридж. Воду набирають у верхню частину, вона проходить через фільтр і наповнює нижній резервуар, з якого її вже можна пити. Вся процедура триває 5-10 хвилин.

Ресурс очисного модуля у них коливається від 100 до 350 літрів, залежно від моделі та виробника. Теоретично, цього має вистачити на місяць користування, якщо в сім’ї до 5 осіб.

Від чого очищає

Картриджі для глечиків відрізняються по складу абсорбуючої речовини:

 • Активоване вугілля
 • Поліпропіленове волокно
 • Іонообмінна смола
 • Комбінації кількох складників

Різний склад призначений для очищення від різних забрудників, тому, перед купівлею варто дізнатись, що є у вашій воді. Загалом з допомогою фільтра-глечика рідину можна очистити від заліза, хлору, органічних та механічних забруднень, врегулювати рівень жорсткості, однак якість такої очистки лишається під сумнівом.

Нюанси користування

Для очищення води фільтру-глечику потрібний певний час – до 10 хв. Тож ранок сім’ї з трьох-чотирьох осіб виглядатиме приблизно так:

 • Всі прокинулись і опустошили глек на «умитися і почистити зуби»;
 • Набрали в нього воду і через 10 хвилин використали її на приготування чаю/кави;
 • Зачекали ще 10 хвилин і знову вилили всю на приготування сніданку (одного резервуару могло й не вистачити, тому почекали ще 10 хвили).

Ще один важливий момент: фільтр-глечик тримати з водою чи без. Якщо картридж новий, щойно змінений, то рідину можна залишати в ємності на добу. Однак, якщо у фільтрі вже накопичилась певна кількість забруднення, вода у «чистому резервуарі» за кілька годин знову забрудниться. Бо вся конструкція зроблена таким чином, що картридж постійно занурений у резервуар з очищеною H₂O. Тож зранку потрібно ще набрати воду і почекати, перш, ніж почати гігієнічні процедури.

Як і коли чистити фільтр-глечик?

Заміна фільтруючого модуля – швидка і легка процедура. Рекомендації по її виконанню є в інструкції до приладу. А от питання своєчасності заміни вже складніше… На упаковках картриджів чи касет є рекомендації, щодо частоти їх зміни – 100-200 літрів води, на деяких навіть є приблизний розрахунок по часу – кількість тижнів залежить від кількості користувачів. На дорогих моделях є спеціальні індикатори, але не на всіх.

На практиці, рідко хто фіксує кількість використаних літрів. До того ж, у воді може бути різна концентрація забрудників: чим їх більше, тим швидше забивається картридж. Отже, точний час зміни касети визначити важко, а якщо в чайнику вже з’являється накип або вода має неприємний присмак – ви запізнились і певний час користуєтесь «брудною» водою.

А якщо не чистити?

Купити хороший фільтр-глек – половина справи. Якщо вчасно не змінювати картриджі, то ви не лише не очистите воду, а й забрудните її ще більше. З часом на фільтрі осідає все більше шкідливих речовин: хлору, важких металів, механічних домішок, він забивається і починає насичувати H₂O усім цим у значно більшій концентрації, ніж у початковому варіанті. Особливо, якщо ви наповнюєте резервуар з вечора, щоб на ранок була вода, придатна для вживання.

За деякий час на фільтрі і стінках посудини можуть розвинутися колонії бактерій, якими теж «збагачується» вода, тому – не забувайте мити резервуар, перед наповненням і вчасно змінюйте картриджі.

Альтернатива

Якщо ви не маєте часу чи бажання слідкувати за якістю роботи фільтруючого глечика, для пиття та приготування їжі можна використовувати бутильовану воду. Її вартість від 1 до 5 гривень за літр, якщо купувати у розфасовці по 5 літрів. Вона проходить очистку на заводі і відразу придатна до вживання. Однак і цей варіант має свої нюанси:

 • Часто рідина в пляшках не відповідає показникам, вказаним на етикетці;
 • Недобросовісні виробники додають у воду антибіотик: вона має зберігатись довгий час без змін властивостей (запаху, кольору, смаку), але такі «домішки» шкодять здоров’ю. Інколи організм звикає до постійного вживання антибіотика і, у випадку хвороби, коли лікар призначає такі препарати – вони не діють.
 • Можна натрапити на фальсифікат. Шахраї під виглядом якісної і перевіреної продукції продають звичайну воду зі свердловини без проведення аналізу та належної очистки.

Система зворотнього осмосу чи глечик?

Переваги системи зворотнього осмосу очевидні:

 • Конструкція із трьох і більше картриджів вирішує відразу кілька проблем: жорсткість води, механічні, біологічні та хімічні забрудники;
 • Не потрібно чекати, поки вода очиститься – просто відкриваєте кран і користуєтесь.

Із недоліків:

 • Ціна вища, ніж у фільтра-глечика;
 • Для встановлення потрібно виділити достатньо місця.

При цьому лабораторний аналіз води після очищення системою зворотнього осмосу має набагато кращі показники, ніж результат дослідження H₂O фільтр-глеком.

Фільтр-глечик: чи є сенс?

Звісно ж, вода після глека і за умови вчасної зміни касет буде кращої якості, ніж безпосередньо з крана, однак велика кількість нюансів доводить, що він не підходить для використання у повсякденному житті.

Цей варіант відмінний для подорожей – його зручно взяти з собою завдяки невеликим розмірам. Також фільтр-глечик можна використовувати на дачі, де немає можливості і потреби встановлювати більш серйозні системи очистки.

А от у приватному будинку чи квартирі для щоденного користування краще віддати перевагу комплексній очистці води – так ви матимете її достатній кількості для всіх потреб і належної якості.

Ваше повідомлення успішно надіслано