Водоочистка

Що таке жорстка вода та як її визначити?

28.12.2021

Нам пощастило жити в країні, де немає проблем із водопостачанням. Принаймні таких, як в африканських країнах, де будь-яка вода на вагу золота. Але питання якості води лишається доволі болючим.

Усі багатоповерхівки і багато приватних будинків у містах підключені до системи водопостачання, не менш поширеними є і власні свердловини. Ці джерела постачають до наших осель умовно питну воду. «Умовно» тому, що в деяких регіонах вміст окремих сполук перевищує норму, а в інших вода дійсно відповідає всім нормам, але надходить по трубопроводу 30-40-річної давнини і «забруднюється» по дорозі до споживачів.

Серед найчастіших проблем з водою – надмірна жорсткість.

Що таке «жорсткість» води?

Жорстка або тверда вода – це вода з високим вмістом мінералів, зокрема, кальцію та магнію (інколи – солей заліза). В нормі загальна жорсткість питної води має складати 3-4 ммоль/дм³. А різна кількість солей жорсткості у різних регіонах пов’язана з тим, що вода є розчинником. Проходячи через різні шари ґрунту, породи, вона насичується мінералами. Відповідно, чим більше кальцію, магнію та інших солей жорсткості в землі – тим більший буде їх рівень у воді.

Також розрізняють кілька видів жорсткості води:

 • постійна жорсткість (некарбонатна) – це вміст у воді нітратів магнію і кальцію, сульфатів, хлоридів;
 • тимчасова (карбонатна) – вміст кальцію і магнію;
 • загальна – наявність усіх сполук, характерних для постійної і тимчасової жорсткості.

Найчастіше ми маємо справу із тимчасовою жорсткістю води, а от постійна зустрічається вкрай рідко.

Як в домашніх умовах визначити, що вода – жорстка?

Існує кілька ознак того, що у воді великий вміст кальцію і магнію:

 • білий наліт у чайнику, каструлях, іншому посуді та побутових приладах, які використовуються для нагрівання і кип’ятіння води;
 • наліт на скляному посуді після миття;
 • білі розводи і плями на сантехніці;
 • мийні засоби погано піняться: пральні порошки гірше справляються з плямами на одязі, а для миття посуду треба більше засобів.

З часом наліт на побутових пристроях перетворюється на товстий шар накипу, який вкриває нагрівальні елементи, погіршує їхню роботу та призводить до надмірної витрати електричного струму і виходу з ладу обладнання. Сантехніка, зокрема змішувачі, покриваються цим накипом з середини, тому у душовій лійці забиваються отвори, а з крану гірше біжить вода.

Водяна система опалення теж страждає від жорсткої води: поступово труби вкриваються накипом, тому навіть коли котел чи інший генератор тепла працює з великою потужністю – нагрівальні прилади ледь теплі.

Показник твердості можна визначити в домашніх умовах з допомогою спеціальних тест-смужок. Такі продаються в магазинах опалювальної та водоочисної техніки чи в зоомагазинах (акваріумістики), однак результат буде приблизним. Більш точно його можна визначити, здавши воду на аналіз у спеціалізовану лабораторію. Саме таким чином треба визначати твердість перед купівлею очисного обладнання для води, щоб точно обрати потрібні фільтр-установки.

Чим небезпечна жорстка вода для людини?

Уся вода, яка є в природі має певний рівень жорсткості і для людського організму однаково шкідлива як надмірно жорстка, так і м’яка вода. Якщо вміст кальцію і магнію (ці сполуки є найпоширенішими) перевищує 3-4 ммоль/дм³, це з часом матиме негативні наслідки:

 • сухість і лущення шкіри;
 • висипи та комедони на обличчі;
 • тьмяне жорстке волосся;
 • набряки кінцівок;
 • проблеми із сечовидільною системою.

Таким є перші ознаки високої твердості води, а за її тривалого вживання з часом у нирках утворюються пісок і камені. Тому, як тільки стають помітними перші ознаки (накип, осад, сухість шкіри) – треба терміново вжити заходів щодо пом’якшення води.

Як пом’якшити воду?

Очищення води від кальцію і магнію – це одна з найчастіших причин звернень до компанії Теплосфера. Вирішити проблему жорсткості можна за допомогою кількох видів обладнання:

 1. Проточний водяний фільтр – один з найбюджетніших варіантів фільтрації. Пристрій складається із трьох картриджів: механічного, вугільного та іонообмінного, заміну яких треба робити 3-4 рази на рік. Підійде для локального використання у ванній кімнаті чи на кухні.
 2. Магістральний фільтр на воду встановлюють на місці вводу води у приміщення, тобто одного пристрою вистачить для приватного будинку чи квартири. Він відфільтрує солі жорсткості та убереже побутові прилади і сантехніку від накипу, нальоту.
 3. Фільтр зворотного осмосу – це своєрідна водоочисна станція для дому. Такий пристрій складається з кількох очищувальних картриджів, напівпроникної мембрани і мінералізатора. Його особливість полягає в тому, що фільтр не тільки очищає воду від усіх можливих домішок, а й збагачує її необхідними для людини мінералами. Тому користувачі отримують корисну чисту воду з крана, яку можна пити, використовувати для приготування їжі.

Оскільки тверда вода впливає абсолютно на все у будинку: прилади, сантехніку, систему опалення, посуд, одяг, а особливо – на здоров’я людини, необхідно комплексно підходити до вирішення цієї потреби. А саме:

 • провести лабораторний аналіз води, щоб знати точний вміст усіх домішок (не тільки кальцію і магнію, а й механічних та біологічних забрудників, інших сполук та мінералів);
 • дібрати фільтруюче обладнання, яке зможе очистити воду від них;
 • правильно встановити та підключити фільтри;
 • вчасно змінювати картриджі.

Для будинку чи квартири оптимальним буде використання магістрального фільтра на вході в житло. Це дасть можливість надійно захистити усі прилади та сантехніку, покращить якість миття посуду та прання речей. А для отримання питної очищеної води необхідне встановлення фільтра зворотного осмосу, який забезпечує правильний мінеральний склад.

Не варто нехтувати допомогою майстрів у монтажі та підключенні обладнання, оскільки якість встановлення теж впливає на роботу пристроїв. Також слід проводити регулярне сервісне обслуговування, заміну картриджів та інших елементів – це вбереже обладнання від виходу з ладу та ремонту.

Якщо ви помітили проблеми з жорсткістю води в себе вдома – звертайтеся до майстрів компанії Теплосфера. Ми доберемо потрібні фільтри, проведено монтаж з гарантією та забезпечимо якісний сервіс, щоб у вашій оселі завжди була чиста і корисна вода.

Ваше повідомлення успішно надіслано