Водоочистка

Як побутова вода впливає на домашню техніку, труби та побут в цілому

30.11.2021

У побуті робота більшості домашньої техніки пов’язана з водою: пральні та посудомийні машини, кавоварки і електрочайники, бойлери, газові водонагрівачі і котли, холодильники з вбудованими генераторами льоду і навіть праски постійно з нею контактують. Тому ці прилади першими сигналізують про вміст шкідливих речовин накипом, розводами на посуді, використанням великої кількості засобів для прання, забитими отворами для пару тощо. Але це тільки очевидні проблеми – деякі з них приховані всередині техніки і стають зрозумілими, коли прилади виходять з ладу. Найчастіше ми маємо справу із занадто жорсткою водою, але це далеко не єдина проблема.

Що приховує вода?

Хімічний склад води (Н2O) – це один атом оксигену і два атоми гідрогену, але, оскільки вода є розчинником, в цій життєвонеобхідній рідині містяться молекули й інших речовин. Деякі з них нам вкрай необхідні, інші потрібні тільки в невеликій кількості, треті – шкідливі і для людського організму, і для побутової техніки.

Найчастіше ми маємо справу із жорсткою водою. Жорсткість визначається за вмістом кальцію і магнію:

 • 0-0,7 ммоль/дм3 – дуже м’яка;
 • 0,8-1,4 ммоль/дм3 – м’яка;
 • 1,5-2,1 ммоль/дм3 – середньої жорсткості;
 • 2,2-3,2 ммоль/дм3 – жорстка;
 • 3,3 ммоль/дм3 і більше – дуже жорстка.

Саме ці мінерали утворюють накип на нагрівальних елементах побутових приладів, залишають білий наліт на посуді і сантехніці, закупорюють труби.

Залізо – ще один поширений забрудник води. Воно є і в загальному водогоні, і в приватних свердловинах. Розпізнати його вміст теж доволі просто: неприємний смак та запах, зміна кольору води при контакті з повітрям, осад, бурий наліт на ванні, душовій кабінці, посуді, коричневуватий відтінок світлих речей після прання.

Загалом розрізняють кілька типів забруднень води:

 • фізичні: пісок, мул, бруд, який накопичується роками в системі міського водопостачання і потрапляє в наші побутові прилади по трубах, ці забрудники є і в свердловинах та колодязях;
 • хімічні: солі жорсткості, залізо, марганець, свинець, сульфати, хлориди;
 • біологічні: бактерії, віруси, водорості.

Хлорування води в центральному водогоні частково вирішує проблему з біологічними забрудненнями, але вони можуть розвиватися у вапняковому нальоті в трубах, а в воді із свердловин їх вміст залежить виключно від складу підземних вод.

Вплив води на побутові прилади

Від контакту з неякісною водою страждає уся без виключення техніка, тому розглянемо її вплив на найпоширеніших приладах.

 1. Пральна машина: солі жорсткості через нагрівання найбільшої шкоди завдають нагрівальним елементам – ТЕНам. На них утворюються вапняні відкладення. Це можна помітити за такими ознаками:
 • змінився час роботи в звичних режимах: через наліт треба більше часу, щоб нагріти воду;
 • зросли витрати електроенергії: чим більше часу активно працює ТЕН – тим більше струму він споживає;
 • для того, щоб гарно випрати одяг треба багато засобу для прання.

Підвищений вміст заліза відображається на всіх частинах приладу: в контейнері для прального засобу, на барабані, ущільнювачах і внутрішніх елементах з’являється бурий стійкий наліт, випрані речі (особливо білі) набувають коричневого відтінку.  Якщо в зливному фільтрі багато бруду навіть після прання відносно чистих речей – у воді великий вміст фізичних забрудників: піску, мулу, глини.  

 1. Праска: і в звичайних сучасних прасках, і у відпарювачах вода запікає для отримання пари. Якщо в ній присутні кальцій, магній, залізо у великій кількості, спочатку забиваються сопла подачі пару: пар або зовсім не виходить, або разом з ним вилітають шматочки накипу і бруднять речі. З часом праска від перегрівання може згоріти.

Коли проблему з водою для праски можна вирішити доволі просто (купити спеціальну або дистильовану воду, відфільтрувати з допомогою глечика), то з пральною машинкою так не вийде, тому варто задуматись про використання очищеної води не тільки для пиття і приготування їжі, а й для побутових потреб. Адже умовно техніку можна поділити на дві категорії: та, де осад помітний відразу і його можна відмити (електрочайник) і та, де проблема дає про себе знати, коли потрібне дорогий ремонт або заміна приладу (бойлер, котел, пралка).

Водяні фільтри для побутової техніки

Один із найпростіших способів покращити якість води для приладів у домі – встановити фільтр. Виробники пропонують великий асортимент очищувачів води на будь-який бюджет та потреби. Найдешевшим варіантом буде локальний фільтр, який встановлюють безпосередньо на трубу підведення води до приладу. Вони є різні за функціями та призначенням. Так, окремо виготовляють фільтри для пральних машин, газових та електричних водонагрівачів, посудомийок. Для кожного приладу необхідний окремий фільтр на воду. Тобто у квартирі їх може бути 3-5 або й більше. За принципом дії є:

 • сольові фільтри – колби із поліфосфатами, які пом’якшують воду;
 • магнітні – знижують рівень заліза та солей жорсткості;
 • фільтр грубої очистки зупиняє фізичні забруднення: мул, сміття, пісок.

Якщо з водою є відразу кілька проблем, використовують фільтри для очищення води в три етапи: від біологічних, фізичних і хімічних забруднень. Особливість локальних фільтрів полягає в тому, що чиста вода надходитиме тільки до того приладу, перед яким він встановлений. У кожному фільтрі треба вчасно міняти картриджі, наповнювач, а це не завжди зручно, бо техніка частіше за все вбудована і труби підведення води розташовуються за меблями.

Очищення води для всіх побутових потреб

До питання забезпечення чистої води з крану можна підійти більш масштабно і встановити магістральні фільтри на свою квартиру або будинок. Такі прилади добирають, орієнтуючись на попередній лабораторний аналіз Н2O, щоб нейтралізувати всі забруднення, які в ній містяться. Також варто врахувати потужність фільтра, кількість використовуваної води мешканцями оселі і побутовими приладами.

Домашня водоочисна станція – це відмінне рішення для забезпечення побутових потреб у водопостачанні. А для того, щоб вода підходила не тільки для техніки, а й мала оптимальний склад для пиття, приготування їжі, використовують фільтр зворотного осмосу. Це пристрій, який складається із кількох картриджів, напівпроникної мембрани та мінералізатора. Вода спочатку очищується від усіх видів домішок, а потім мінералізатор оптимізує її склад – робить корисною для організму людини.

Фільтр-установки цього виду, а також магістральні фільтри для вашої оселі можна купити на сайті компанії Теплосфера з монтажем. Наші фахівці доберуть обладнання, яке повністю задовольнить потреби у чистій питній воді, забезпечать підключення та сервісне обслуговування на найвищому рівні і з гарантією.

Ваше повідомлення успішно надіслано