Водоочистка

Як довго можна зберігати питну воду в тарі?

26.05.2021

Питання питної води щороку стає все гострішим, бо кількість джерел у нас не змінюється, а от кількість забрудників зростає в геометричній прогресії. Колись кришталева вода з власного колодязя, яку набирали оцинкованим відром, дійсно була придатною для пиття або люди просто не задумувались про те, що може бути інакше.

Зараз рівень нашої обізнаності зріс і ми вже знаємо, що спочатку треба перевірити, а вже потім вгамовувати спрагу. І перевірки – лабораторні аналізи – показують таке, що часом волосся дибки стає. Наприклад, в одному з невеличких сіл аналіз показав такий вміст гербіциду у воді з криниці, що нею можна обробляти поля від бур’янів.

Із загальним водогоном ситуація в українських містах не менш плачевна: металеві труби, прокладені років 30-40 тому поржавіли, в них накопичився бруд, тож, навіть якщо джерелом є артезіанська свердловина, до квартири доходить вода, щедро «збагачена» окисненим залізом і брудом, очищена хлором.

Тому багато мешканців міст і сіл обирають найпростіший варіант – купують питну воду без шкідливих домішок. Принаймні так вказують виробники… А за відсутності суворого державного контролю, склад залишається виключно на їхній совісті. Ще один важливий фактор, який впливає на якість та безпечність води – тара та умови зберігання. Тут є багато варіантів, і ще більше думок.

Види та особливості тари для зберігання води

Скло і пластик – найпоширеніші матеріали для виготовлення тари і кожен з них має прихильників та противників.

Скляні пляшки і бутлі – не взаємодіють з водою, не змінюють її хімічний склад, запах, смак, є цілком безпечними для людини, але при цьому скло крихке і важке, тож виникають труднощі під час транспортування і зберігання.

Пластик у цьому плані зручніший, але він є різний і кожен вид має свої особливості:

  • PVC (ПВХ) – полівінілхлорид – дешевий матеріал, який не призначений для зберігання питної води, хоча така тара і є у продажі. На пляшці замість абревіатури, може бути трикутник із цифрою 3 – це також ПВХ.
  • PET (ПЕТ) – поліетилентерефталат – трохи дорожчий і якісніший матеріал. Однак він містить шкідливу речовину ацетальдегід, який за правильних умов зберігання майже не виділяється у воду і не шкодить здоров’ю. Та варто поставити пляшку на сонці чи нагріти воду вище 30°С – процес вимивання ацетальдегіду прискориться і його концентрація стане небезпечною.
  • РС – полікарбонат – вважається найбільш безпечним, але й ціна тари відповідна. Тому найчастіше з полікарбонату виготовляють бутлі, об’ємом 18,9 літра – 5 галонів або багаторазові пляшки, призначені для тривалого використання.

Воду в пластикові та скляній тарі слід зберігати в темному, прохолодному сухому приміщенні, уникати потрапляння прямих сонячних променів.

Термін зберігання води в тарі

Виробники питної води вказують різний термін зберігання для своєї продукції: 3 місяці, півроку, рік. Але чи справді вода з пляшки буде безпечною через кілька місяців і чи збереже свої корисні властивості?

Ще кілька років тому екс-заступник голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України сказав, що вода, яка зберігають більше доби, втрачає свої природні властивості. Його підтримала низка лікарів і науковців.

Але фактично рідко хто може купувати свіжу воду щодня, а ті, хто купує бутильовану, точно отримують продукт, який знаходиться в тарі мінімум кілька діб. Крім того, ми не можемо дізнатися, в яких умовах транспортувалися і зберігалися бутлі, перед тим, як їх поставили на полицю в магазині.

Теж саме стосується і «розливної» води з автоматів: інформація про дату «набирання» з джерела, умови транспортування відсутня.

Самостійно ми можемо перевірити тільки органолептичні показники: колір, запах, смак, наявність осаду, але не склад. Система очистки води на виробництві може прибрати все, що впливає на візуальні показники, але, при цьому, у воду можуть додати навіть антибіотики, щоб продовжити термін зберігання.

В джерельній неочищеній воді проходять незворотні хімічні процеси, розвиваються бактерії. Навіть якщо вона прозора, без запаху та осаду – це не свідчить про її безпечність.

Як обійтися без зберігання води?

Є така приказка: «Якщо хочеш, щоб щось було зроблено добре – зроби це сам». В питанні питної води вона дуже актуальна. Якщо ви не впевнені в якості і не хочете пити воду, яка зберігалась довше доби – забезпечте свій дім свіжою питною водою з крана.

На перший погляд таке завдання може здатися складним і дороги, але це тільки на перший погляд.
Встановити фільтр для води для дому чи квартири не так вже й складно, а по ціні це навіть вигідніше, ніж купувати бутильовану воду.

Найпростіший варіант – фільтр для води «глечик» – ємність зі змінним фільтруючим картриджем. Картриджі є різні: для пом’якшення (вилучення солей жорсткості), для очистки води від заліза, змінювати їх необхідно кожні 2-3 тижні. А обсягу глечика вистачить тільки на пиття і, можливо, приготування їжі.

Фільтр на кран – насадка, яка, за твердженням виробників, очищає воду від іржі, бруду, хлору, заліза, солей жорсткості. Насадку треба періодично промивати. Її ресурс розрахований на кілька тисяч літрів води, хоча фактично цю кількість порахувати складно.

Фільтр для води під мийку і проточний фільтр складається з кількох колб, в яких встановлюються картриджі для різних видів очистки: механічної, від заліза, хлору, магнію, кальцію, органічних речовин, бактерій тощо. Установка такої системи забезпечує якісне очищення за умови вчасної заміни фільтруючих картриджів.

Фільтр зворотного осмосу – сучасна надійна система для отримання якісної питної води у великому обсязі. Вона складається із кількох фільтрів, напівпроникної мембрани та мінералізатора. Вода, проходячи через систему зі зворотнім осмосом, спочатку очищується від механічних і органічних засмічень, далі під тиском «проштовхується через напівпроникну мембрану, яка пропуска тільки молекули H2O та відфільтровує іони і молекули інших речовин. Далі вода проходить через мінералізатор, де насичується потрібними для людини мінералами. На виході ми отримуємо чисту свіжу воду з оптимальним вмістом корисних речовин.

Важливою умовою правильного функціонування фільтрів є якісний монтаж та вчасний сервіс: заміна картриджів, ремонт окремих деталей тощо.

Щоб забезпечити свій дім у повному обсязі якісно питною водою – звертайтесь до майстрів компанії Теплосфера. Ми робимо аналіз води, добираємо найоптимальнішу систему очистки, встановлюємо обладнання, проводимо запуск та первинну діагностику, надаємо гарантію на фільтри і роботу майстрів.

Ваше повідомлення успішно надіслано