Водоочистка

Переваги і недоліки локальних фільтрів на воду

18.09.2019

Критичні показники якості води із водопроводу зафіксовані у Київській, Кіровоградській та Херсонській областях. Не набагато краща ситуація з централізованим водопостачанням і в інших регіонах. Ця вода тече з наших кранів – ми її п’ємо, на ній готуємо, в ній купаємось, і цим завдаємо шкоди своєму організму. Більше того, у колодязях не чиста джерельна, а шкідлива і навіть отруйна рідина, це ж саме часто справедливо і для свердловин.

Причин забруднення води дуже багато: річки, з які забезпечують водопостачання міст, страждають від промислових та побутових відходів, системи очистки води не справляються зі своїми функціями, а в наші квартири вода надходить по трубах, яким уже 20-30 років. В приватному секторі, де є власні колодязі й свердловини, встановлені нові пластикові труби, з крана теж часто біжить вода неналежної якості, адже підземні води також зазнають забруднення металами, пестицидами, продуктами розкладу тощо.

Показники якості води

Забрудненість води визначається за кількома критеріями:

 1. Фізичні властивості – прозорість, температура, органолептичні показники – характеристики, які можна визначити самостійно за допомогою органів чуття. До них зараховують колір, смак, каламутність, запах. Щоб провести найпростіший домашній аналіз, треба у прозорій посудині відстояти воду протягом 2-3 діб і подивитись, чи відбулися якісь зміни з рідиною:
  – З’явився сторонній запах, помутніння,
  – Змінився колір,
  – Випав осад чи «пластівці».
  Наявність хоча б одного із явищ свідчить про шкідливі речовини, тому вживати таку воду не можна.
 2. Біологічні властивості води залежать від вмісту в ній гідрофлори, гідробіонти, бактерій та вірусів. Їх наявність можна визначити лабораторним аналізом. Деякі види мікроорганізмів (кишкова паличка) спричиняють тяжкі захворювання, тому перевірка води за цим критерієм є дуже важливою.
 3. Хімічні властивості визначаються лабораторно. До них належать окиснюваність, лужність, твердість, активна реакція, наявність розчинених газів, азотних сполук, сульфатів, хлоридів, марганцю, заліза, важких металів, радіонуклідів та низки специфічних збудників. Самостійно визначити хімічний склад води в домашніх умовах неможливо, але про деякі забруднення можуть свідчити органолептичні показники, тому таку воду варто відправити на спеціалізований аналіз і вже відповідно до його результатів вибрати тип фільтрувальної системи, яка очистить воду.

Види локальних очисних фільтрів

Найпростіший метод очищення – встановлення фільтра на воду.

Якщо у воді із власної свердловини немає шкідливих хімічних сполук та мікроорганізмів, її достатньо пропускати через фільтр грубої очистки, який затримує великі нерозчинні забрудники (пісок, глину, ґрунт, мул, камінці) і перешкоджає засміченню водопроводу та виходу з ладу побутової техніки.

Фільтр на воду із свердловини – це, по суті, сітка, яка вловлює засмічення і здійснює попередню механічну очистку, тому, за наявності інших видів забруднення варто використовувати комплексні системи очистки.

Для квартири такий фільтр можна використати, щоб перешкодити потрапляння іржі чи сміття із загального водогону, однак вода в ньому, зазвичай далека від норми, тому її треба ще доочищувати перед вживанням. У цьому вам допоможуть домашні очисні системи, які поділяють на кілька видів:

 • Фільтр-глек – найбільш бюджетний варіант. Він розрахований на забезпечення дому невеликою кількістю чистої води – для пиття та приготування їжі. Глек має досить просту конструкцію: прозора посудина із картриджем, який і вбирає шкідливі речовини. Фільтр-глек очищує 150-450 літрів води від неприємного запаху та смаку, нерозчинного сміття, деяких видів хімічних забруднень, однак якість очистки залежить від початкового стану води та частоти заміни фільтру.
 • Насадка на кран підходить в тому разі, якщо вам треба очистити воду від твердих домішок, однак вона пропускає і патогенну мікрофлору, і шкідливі метали. Її варто використовувати лише тоді, коли ви впевнені в чистоті води, та хочете перешкодити потраплянню іржі чи сміття.
 • Стаціонарний проточний фільтр або Фільтр зворотного осмосу встановлюється безпосередньо в систему водопостачання. Він може складатися з різної кількості картриджів, кожен з яких забирає з води окремі види збудників: механічні, які не розчиняються у воді (сміття, іржа), хімічні (сполуки, метали, радіонукліди тощо), органічні (мікроорганізми, бактерії). А також насищає воду потрібними мінералами. Такий фільтр часто встановлюють під мийку на кухні, виводять окремий кран, з якого і тече чиста вода. ЇЇ обсяг значно більший, ніж із глека, а якість очищення – значно вища.
 • Фільтри для душа, пральної машини та ванної кімнати бувають різних конфігурацій (лійки, насадки, тощо). Вони пом’якшують воду, очищують її від хлору, запобігають утворенню накипу на деталях пральних машин, бойлерів.

Недоліки локальних систем очистки води

Прозора чиста вода необхідна нам і для пиття, і для кухонних потреб, і для проведення гігієнічних процедур, однак глеки, фільтри для гарячої води чи насадки на крани не можуть забезпечити її в необхідній кількості.

Безумовно, найбільший вплив на здоров’я людини, має вода, яку ми п’ємо і саме про її якість ми дбаємо першочергово. Однак, якщо у вас є система фільтрації води лише на кухні, то ви купаєтесь у тій же забрудненій рідині у ванні. А через шкіру людський організм здатний увібрати до склянки води за одне купання, а разом з нею безліч різних шкідливих речовин.

Найпоширеніший забрудник води із загального водопроводу – Хлор, який використовують для знезараження. Цей елемент при потраплянні в організм пагубно впливає на сечовидільну систему, нирки та печінку, може спричинити утворення ракових клітин, а при потраплянні на шкіру – викликає сухість, свербіж, подразнення та інші дерматологічні проблеми.

Також у “міській” воді великий вміст заліза, яке, при потраплянні в людський організм, накопичується і поступово отруює його. Наслідком вживання води з підвищеним рівнем цього важкого металу є порушення роботи кровоносної системи, захворювання печінки.

Не менш небезпечною є і вода із колодязя чи свердловини. останнім часом в сільському господарстві все частіше використовують гербіциди, пестициди, фунгіциди та інсектициди – отрута від різних видів шкідників. Ними окроплюють поля, разом із дощовою водою вони потрапляють у підземні води, а звідти до вас на стіл або у ванну.

Результат їхнього потрапляння в організм може бути смертельним. Навіть у невеликій концентрації ця отрута спричиняє дисфункції нервової системи, параліч, відмову нирок та печінки, а тривале вживання води з їх вмістом спричиняє накопичення канцерогенів, мутації в клітинах та розвиток ракових пухлин.

І це далеко не повний список забрудників: феноли, ртуть, кадмій, свинець, нітрати, марганець містяться у воді і щоденно отруюють нас.

Інший варіант локальної очистки: фільтр купують для пом’якшення води у ванній, а в їжу використовують бутильовану. Якість такої води досить сумнівна, адже фасована у полімерну тару чиста вода уже через місяць отруюється сполуками з яких складається пляшка чи бутиль. Однак це не найстрашніше.

Для тривалого зберігання у воду додають різноманітні консерванти, а інколи й антибіотики, тому рідина залишається кришталево чистою на вигляд дуже довго, але завдає непоправної шкоди здоров’ю. Так, систематичний прийом антибіотиків пригнічує імунну систему, що спричиняє вразливість до вірусних та бактеріальних хвороб,які важко піддаються лікуванню: призначені лікарем антибіотики не діють і доводится щоразу купувати все сильніші препарати.

Оптимальним варіантом вирішення цієї проблеми є комплексна очистка води. Для приватного будинку чи квартир існують різні варіації фільтраційних систем для проточної води, які забезпечують всі потреби в повному обсязі.

Системи комплексної очистки води

Багатофункціональні фільтруючі установки підходять і для квартир, і для заміських будинків, і для офісних та господарських будівель. Фільтри зворотного осмосу складаються із:

 • очисних картриджів (затримують механічні забрудники: пісок, мул, іржу тощо);
 • мембрани (очищає воду від бактерій, вірусів);
 • вугільного фільтра (вбирає посторонні запахи, доочищує воду);
 • накопичувального бака.

Комплексні водоочисні системи працюють з холодною водою, їх встановлюють на вході в будинок, тому чиста вода надходить і до кранів, з яких ви п’єте, готуєте, набираєте воду для купання, і до опалювальної системи та побутової техніки, що позитивно впливає на роботу приладів, захищає їх від нальоту, засмічень і продовжує термін експлуатації.

Вода в такій системі очищається від механічних, хімічних і органічних забрудників, однак вид комплексноочисної установки треба добирати індивідуально, після проведення аналізу води на рівень pH, хімічний склад та природну органіку та з урахуванням кількості води, яка необхідна для будинку чи квартири.

Ваше повідомлення успішно надіслано