Газові котли

«Сам собі майстер» або Чому не варто ремонтувати газовий котел власноруч

15.08.2019

Газові котли, та й в цілому газове обладнання – складні механізми з підвищеним рівнем небезпеки. При правильному монтажі кваліфікованими спеціалістами і проведенні планових технічних оглядів котел може працювати досить тривалий час без збоїв і поломок, однак, якість його роботи залежить від багатьох чинників, тому несправності все ж можливі.

Якщо котел перебуває на гарантійному обслуговуванні: виклик майстра з сервісного центру – очевидне рішення для всіх, адже ремонт буде безкоштовним. Але, коли термін гарантії закінчився, а газове обладнання зламалось і за усунення проблеми треба платити або чекати черги на приїзд спеціаліста – до роботи беруться «домашні майстри».

Сучасний газовий котел має не складну конструкцію, проте за правильність і якість його роботи відповідає багато механізмів і датчиків, в роботі яких складно розібратись навіть майстрам, які спеціалізуються на ремонті більш старих моделей, тому людині без досвіду і знань в цій сфері взагалі не варто намагатись лагодити все самостійно, адже наслідки, скоріше за все, будуть неприємні.

Як визначити, що газовий котел зламався?

Неприємний запах газу в приміщенні – це ознака несправності газового обладнання, тому, в першу чергу, треба перекрити газ і провітрити кімнати, але не завжди все так очевидно.

Незвичні звуки (стук, свист, гудіння) під час роботи газового котла теж є причиною несправності або надмірного забруднення теплообмінників. Сучасне обладнання працює практично безшумно або ж рівень його шуму є комфортним, мешканці дому звикають до нього і перестають помічати, а от поява сторонніх звуків має вас насторожити.

Протікання води. Причина –не герметичність гідравлічної системи, отвір у теплообміннику або високий тиск у системі.

На більшості нових котлів є електронне табло, де у випадку несправності висвічується спеціальний код, його розшифровка є в інструкції до обладнання – так простіше всього визначити суть проблеми, але братись до її вирішення самостійно ми не рекомендуємо, через високу ймовірність неприємних наслідків.

Чому самостійний ремонт газового котла небезпечний?

Причин несправності обладнання може бути багато і є такі, з якими може справитись сам власник без допомоги спеціалістів (про них ми розкажемо далі), однак таких випадків дуже мало: в більшості – треба допомога досвідченого майстра. Якщо ж ви все-таки вирішили спробувати свої сили в ремонті газового котла, будьте готові до того, що може статись потім.

Подивились відео-уроки, самі все полагодили, котел працює (не капає, не стукає, не чадить), похвалили себе, пораділи, що зекономили гроші і час, але отримали квитанцію за оплату газопостачання, а сума там значно більша, ніж завжди. Чому так сталось? Через неправильне налаштування котел почав працювати некоректно (хоча візуально цього і непомітно) і тепер для його роботи треба більше газу, а вам, відповідно, треба більше платити, щоб в домі було тепло, а з крана бігла гаряча вода.

Ще одним безпечним для життя, однак дуже неприємним у фінансовому плані наслідком буде значна переплата за ремонт професіоналом після вашого втручання – через відсутність навичок та вмінь ви можете пошкодити важливі і дорогі деталі котла. В найгіршому випадку вам треба буде купити новий газовий котел, або ж придбати нові деталі, які коштують недешево.

Коли взимку котел виходить з ладу – проблема відчувається найбільш гостро і усунути її треба максимально швидко, тому дехто не чекає приїзду спеціаліста і приступає до роботи самостійно. В результаті буває так, що котел так і не запрацював (або поломка стала ще масштабнішою), в системі замерзла вода і ремонт буде набагато тривалішим і дорожчим, ніж міг би бути, якби майстра викликали відразу.

Частою поломкою котла є поява протікання води. Для усунення пошкодження вимкніть котел, перекрийте водопостачання та викличте майстра. Для того, щоб полагодити обладнання в цій ситуації необхідна заміна деталей, зварювання чи пайка теплообмінника, а неякісно проведена робота може стати причиною ще більшого протікання, затоплення власного будинку або ще й сусідів, якщо ви живете в багатоквартирному домі.

Найгірші наслідки, які можуть стати причиною некваліфікованого втручання в роботу газового котла або самостійного намагання усунути причину поломки є отруєння чадним або природним газом, пожежа, вибух. Все це призводить не тільки до значних фінансових витрат, але й може коштувати здоров’я чи життя вашого і ваших рідних. Порушення герметичності системи може бути фатальним, тому ремонт газового котла варто доручати лише кваліфікованим спеціалістам в цій сфері.

Що можна ремонтувати самому?

Газове обладнання потребує постійного догляду і регулярного технічного огляду сертифікованих спеціалістів, однак інколи власники можуть обійтись і без допомоги професіоналів. Якщо котел припинив роботу, а на табло з’явився код помилки, варто звернутись до «Посібника з експлуатації», в якому вказано алгоритм дій у випадку виникнення несправності.

Так, наприклад, газовий котел може вимкнутися самостійно через низький тиск води. У цьому випадку варто перевірити тиск на манометрі (встановленому на обладнанні) і з допомогою крана підживлення підняти його до рівня, який вказаний в інструкції.

У разі аварійного вимкнення котел не вмикається без перезапуску системи, тому варто виконати дії, вказані в посібнику з експлуатації і запустити котел.

Якщо ваш газовий котел зламався, видає на табло код помилки, а в інструкції вказано, не усунути несправність самостійно – звертайтесь за допомогою до сертифікованих спеціалістів, так ви збережете своє життя, здоров’я і гаманець.

Ваше повідомлення успішно надіслано