Газові котли

Яка система опалення підійде для приватного будинку

19.11.2021

Зараз є багато варіантів забезпечення тепла у приватному будинку: від класичного способу опалення газовим котлом до сучасних теплових насосів і сонячних колекторів. Так само розширилося і різноманіття опалювальних систем та їхніх комбінацій. Але чим більше є варіантів, тим більше нюансі треба врахувати на етапі вибору, зважити плюси і мінуси для певної будівлі, щоб у приміщеннях було тепло, а платіжки за витрачені енергоресурси не викликали напади паніки.

Найпопулярніші котли для обігріву приватного будинку

Газові котли тривалий час вважалися найзручнішим і найекономнішим обладнання для опалення, але нинішні ціни в Україні на блакитне паливо 7-8 грн/м³ внесли корективи в це твердження. Зараз при середній витраті 300-400 м³ для обігріву невеликого будинку газове опалення стало одним із найдорожчих.

Опалення будинку електрикою – теж задоволення не з дешевих, навіть якщо враховувати пільгові тарифи на електроенергію, які діють із 1 жовтня по 30 квітня. За ними споживання до 3000 кВт в місяць коштує по 0,9 грн за 1 кВт, а понад 3000 кВт – по 1,68 грн/кВт.

Тож власникам будинків необхідно шукати дешевші варіанти забезпечення оселі теплом, що включає вибір економного джерела теплової енергії та модернізацію системи опалення, яка ефективно розподілятиме тепло по кімнатах.

Якщо вибір треба зробити між газом та електрикою – можна обрати обидва варіанти: комбінувати їх між собою. Так, електроопалення можна організувати не тільки електричним котлом – його альтернативою стане кабельна або інфрачервона тепла підлога. А газовий котел нагріватиме воду для радіаторів та на побутові потреби мешканців.

Ще одним популярним генератором тепла в останні роки стали сучасні твердопаливні котли, які за принципом роботи схожі на моделі радянських часів, але відрізняються кращою ефективністю. Ці агрегати працюють на різних видах палива (дрова, солома, пелети тощо), однак мають певні нюанси щодо встановлення та використання:

 • монтаж твердопаливного котла проводять в окремому приміщенні – котельні;
 • для зберігання паливних матеріалів потрібно передбачити місце;
 • агрегат потребує регулярного обслуговування: наповнення камери згорання паливом, очистка під попелу;
 • необхідне встановлення димоходу, вартість якого залежить від виду котла: звичайний чи піролізний.

Тепловий насос тільки набуває поширення в нашій країні. Його ключова перевага полягає в використання енергії довкілля для обігріву власного будинку. Однак ціна обладнання досить висока. Найдешевшими є насоси повітряного типу, які використовують тепло з повітряних мас на вулиці для нагрівання води в системі опалення чи безпосередньо повітря у приміщенні. Водяні та геотермальні агрегати коштують дорожче, для їхньої роботи потрібно обладнати зовнішній контур забору теплової енергії із води чи землі. Однак ціна насоса з монтажем за кілька років окупиться, а власники дому будуть насолоджуватись енергонезалежністю своєї оселі.

Яку систему опалення краще зробити для власного будинку?

Існує кілька класифікацій опалювальних систем. Так, за видом теплоносія їх поділяють на:

 1. Водяні: теплоносій – вода. Її може нагрівати газовий, твердопаливний, електричний котел чи тепловий насос. Опалювальні прилади: радіатори, труби водяної теплої підлоги.
 2. Повітряні: тепло від генератора тепла передається безпосередньо повітрю у приміщенні. Повітряні маси нагрівають повітряні теплові насоси, кондиціонери, також можливе облаштування системи з котлами. Прилади опалення: фанкойли, внутрішній блок кондиціонера ти теплонасоса.
 3. Електричні: тепловентилятори, масляні та інфрачервоні обігрівачі, кабельна або плівкова тепла підлога.

Для невеликого будинку найдоцільніше використовувати систему опалення водяного типу, однак її проектування та монтаж краще замовити фахівцям. Так приміщення будуть обігріватися рівномірно, а власники захистять себе від проблем у майбутньому: протікання та дорогого ремонту системи і кімнат в цілому.

Для великих котеджів і двоповерхових будинків водяне опалення буде невигідним із кількох причин:

 • в системі велика кількість теплоносія, тож для його нагрівання і отримання комфортної температури в оселі треба використати багато енергоресурсів;
 • в міжсезоння, коли температура щодня змінюється постійні нагрівання й охолодження системи призводять до ще більших витрат;
 • оскільки система має велику довжину труб, є ймовірність що в дальніх від генератора тепла кімнатах буде прохолодно, бо енергоносій охолоне на шляху до них.

Тому у приміщеннях з великою площею доцільно комбінувати кілька незалежних одна від одної опалювальних систем:

 • радіатори і електрична тепла підлога;
 • водяна тепла підлога і повітряний тепловий насос;
 • батареї і масляні обігрівачі.

Таким чином восени та навесні можна користуватися тільки однією системою, а взимку використовувати обидві.

Додаткові способи збереження тепла в оселі

Щоб в оселі було тепло, треба подбати не тільки про заміну застарілого газового опалення на нове чи встановити кілька окремих систем. Треба ще й зробити все для того, щоб отримане тепло залишилося у приміщенні, а не обігрівало повітря на вулиці:

 • утеплити будинок: панелі із пінопласту чи пінополістиролу зменшать тепловтрати через стіни, що зменшить необхідну кількість тепла для обігріву;
 • замінити старі вікна на сучасні герметичні склопакети;
 • поставити надійні двері з хорошою теплоізоляцією та ущільнювачами;
 • утеплити дах мінеральною ватою чи іншими будівельними матеріалами;
 • використовувати додаткові джерела тепла: кондиціонери, масляні обігрівачі, тепловентилятори;
 • для нагрівання води встановити економний бойлер чи сонячні колектори;
 • старі електричні, газові чи твердопаливні котли краще замінити на нові ефективні прилади, які використовують енергоресурси економно і віддають максимум тепла.

Якщо ви ще вагаєтеся, який котел краще купити чи яку опалювальну систему встановити – звертайтеся до фахівців компанії Теплосфера. Ми допоможемо обрати найефективніше та економне опалення, організуємо його підключення та сервісне обслуговування з гарантією і за розумну ціну.

Ваше повідомлення успішно надіслано