Газові котли

Чим небезпечні газові котли?

26.07.2021

Індивідуальне газове опалення – це розкіш, доступна власникам приватних будинків та деяких квартир у багатоповерхівках. Власне опалення дозволяє регулювати температуру в приміщенні, вмикати або вимикати котел у будь-який час без прив’язки до опалювального сезону. У випадку встановлення вдома котла газового двоконтурного – оселя завжди забезпечена гарячою водою, температуру нагрівання якої користувач може встановлювати на свій розсуд. Комфортність житлового приміщення з газовим котлом значно вища, ніж квартири чи будинку із загальною системою опалення та гарячого водопостачання. Але є одне «але»: разом з комфортом котел на газу несе у ваш дім ще й небезпеку.

З цим твердженням, звісно ж, можна посперечатися, навівши аргументи виробників про низку систем захисту, та не слід забувати, що паливо, на якому працює агрегат, вибухонебезпечне. І, крім того, навіть найвідоміший і найнадійніший бренд не дає 100% гарантії, що опалення не вийде з ладу і не нанесе шкоду здоров’ю мешканців. Тому далі ми розглянемо, в чому ж криється небезпека опалення газом.

Вибухонебезпечність природного газу

Для того, щоб стався вибух природного газу у побутових умовах, його кількість повинна відповідати 5-15% об’єму приміщення, тобто для кімнати 30 м³ – 1,5-4,5 м³ природного газу. Під час експлуатації газового котла така концентрація природного газу може утворитися тільки у випадку порушення герметичності трубки підведення блакитного палива до обладнання, виходу з ладу або затухання пальника. Тобто в нормальних робочих умовах газ не вибухає.

Однак аварійна ситуація можлива за неправильного і необережного користування агрегатом – у разі нехтування сервісним обслуговуванням навіть найнадійніший котел з часом може стати причиною трагедії. Серед газового обладнання найбільш небезпечні конвектори – ризик потрапляння блакитного палива у приміщення при їх функціонуванні найвищий.

Отруєння чадним газом

Чадний газ (СО) – продукт горіння природного газу. Він та інші сполуки утворюються в процесі роботи газового обладнання для опалення. Небезпека СО полягає в тому, що він немає ані запаху, ані кольору, тобто помітити проблему досить складно, а шкода від нього колосальна. Коли чадний газ надходить в організм, він потрапляє в кров і з’єднується з гемоглобіном. Гемоглобін втрачає здатність переносити кисень, що загрожує серйозними проблемами зі всіма системами організму та навіть летальними випадками. Щорічно від удушення чадним газом гинуть сотні людей.

За правильної роботи газового котла чадний газ разом з іншими продуктами горіння виводиться з приміщення через димохід, однак є низка причин, які сприяють скупченню СО в кімнаті:

  • неправильний монтаж, порушення герметичності, засмічення димоходу, обледеніння зовнішньої частини димоходу в зимовий період;
  • встановлення потужної електричної витяжки у приміщенні, де знаходиться котел – може виникнути зворотна тяга і кімната швидко наповниться угарним газом;
  • вихід з ладу турбонаддуву у турбованих газових котлах та інші поломки складових, які спрямовані на вивід продуктів горіння з приміщення.

Найбільш схильні до проблем зі зворотньою тягою димохідні газові котли, автономний сучасний агрегат більш захищений. Першими ознаками отруєння чадним газом є головний біль, запаморочення, нудота, а якщо терміново не надати людині допомогу – порушення роботи всіх систем організму і смерть.

Ураження електричним струмом

Більшість сучасного газового обладнання для опалення будинку – енергозалежне. Тобто для роботи котла газового одноконтурного чи двоконтурного необхідне підключення до мережі електропостачання. Точка підключення (розетка) обов’язково повинна мати заземлення, однак можуть бути й інші причини ураження струмом:

  • конденсат потрапляє на струмопровідні елементи, плату управління;
  • порушення цілісності силового кабелю;
  • порушення герметичності теплообмінника і витік води в корпус котла;

Найчастіше проблеми з електричною складовою газових агрегатів стаються через самостійний монтаж опалення квартири, дому і підключення котлів та нерегулярну діагностику і сервіс обладнання.

Аварійний викид води

Підвищення робочого тиску в газовому котлі закінчується тим, що обладнання припиняє роботу і показує код помилки на електронному табло. Також про підвищення тиску сигналізує манометра: показники від 1 до 2,5 Бар – це норма, а от вище 3 Бар свідчить про проблеми в роботі настінного чи підлогового котла.

Причин такої несправності є кілька:

  1. Розширювальний бак має замалий об’єм, є пошкодження резинової мембрани або порушення цілісності резервуара. У парапетних котлах бак часто не є частиною конструкції. Якщо розмістити його після насоса – це може провокувати гідравлічні удари і перепади тиску.
  2. Порушення цілісності вторинного теплообмінника в двоконтурних котлах.
  3. Несправність автоматики: терморегулятора або контролера.

Щоб уникнути проблем з тиском треба регулярно (перед початком опалювального сезону) чистити радіатори, проводити діагностику системи. Якщо цього не робити, котел вийде з ладу і за значного підвищення тиску станеться аварійний викид води. Серйозність наслідків залежить від температури води: гаряча вода може спричинити опіки, якщо людина в цей час буде поряд з приладом. Та й викид не дуже гарячої води – річ неприємна, бо може знадобитися ремонт у приміщенні, а в квартирі доведеться ще й оплачувати збитки сусідам знизу. Не варто власноруч чистити газовий котел та інше опалювальне обладнання, довірте цю роботу професіоналам.

Зараз у продажу практично немає моделей газового обладнання, яке б не відповідало нормам безпеки, але на правильність і безпечність роботи агрегатів впливає установка, перший запуск та регулярне сервісне обслуговування.

Коли власник житла обирає, який економічний котел купити піролізний, електричний чи газовий, йому не варто забувати ще й про якісний монтаж. Слід обирати ту компанію для установки, яка має відповідну ліцензію, дає гарантію на свою роботу і співпрацює з виробником обладнання та може здійснювати гарантійне обслуговування.

Ваше повідомлення успішно надіслано