Газові котли

Який котел для опалення вибрати?

17.01.2022

Опалення оселі взимку – це одне із щорічних актуальних питань, яке хвилює більшість українців. Щороку зростає ціна на енергоресурси: цей опалювальний сезон не відзначився значним зростанням ціни на природний газ, а от електроенергія здорожчала. Якими будуть ціни в наступному році – сказати складно, але вже зараз власники багатьох приватних будинків та квартир шукають найвигідніші варіанти опалення.

Електричні котли для квартир і будинків

Котли на електриці нині посідають перше місце серед найдорожчих варіантів обігріву житла, однак вони не втрачають актуальності серед користувачів. Це пов’язано з кількома факторами:

 1. У приватному будинку або квартирі немає можливості підключити природний газ чи ціна за підключення дуже висока. Якщо власники будинку можуть обрати інший вид котла, наприклад, твердопаливний, то у квартирі альтернатив немає, принаймні, серед котлів.
 2. Легкий монтаж, адже немає потреби в облаштуванні димоходу, вентиляції.
 3. Простота експлуатації: не потрібно регулярно очищати пальники, форсунки, не треба поповнювати запас палива в камері згоряння і вичищати попіл. Сучасна автоматика забезпечує повністю автономну роботу – для надійного і безпечного функціонування достатньо регулярного технічного обслуговування.
 4. Висока ефективність роботи: ККД складає 95-99%.
 5. Пожежобезпечність, оскільки немає ані відкритого вогню, ані вибухонебезпечного палива. Однак дуже важливо проводити регулярний сервіс, адже у випадку порушення ізоляції можливе ураження струмом.

Електрокотел для квартири чи невеликого будинка в поєднанні з підключенням «нічного тарифу» подарує тепло в оселі за помірну ціну. Щодо великих будинків, то котли на електроенергії в них можна використовувати як додаткове джерело тепла. Таке обладнання підтримуватиме комфортну температуру в міжсезоння, його можна залишити увімкненим, поїхавши у відпустку взимку. Так ви вбережете приміщення від надмірного охолодження, а водяну опалювальну систему від замерзання. При цьому, для будинків площею понад 200 м² такий агрегат як єдиний генератор тепла краще не використовувати. Він чудово справлятиметься з обігрівом, але вартість опалення буде дуже висока.

Електричний котел в інтерє’рі

При виборі електрокотла слід звернути увагу на тип підключення:

 1. Однофазні агрегати потребують живлення від електромережі з напругою 220 В. Зазвичай, це моделі з потужністю до 12 кВт, які можуть опалювати площу до 100 м² за умови, що приміщення гарно утеплене, тепловтрати мінімізовані, а напруга дійсно відповідає заявленим показникам – 220 В (бувають випадки, коли цей показник коливається в межах 180-200 В). Також слід враховувати особливості обладнання: двоконтурні моделі обирають з розрахунком +25-30% на нагрівання гарячої води. В цьому разі, агрегат зможе якісно обігріти прощу до 70 м².
 2. Трифазні моделі підключають до електромережі з напругою 380 В, вони мають більшу потужність і, відповідно, обігрівають будинки з більшою площею. Проте, для підключення трифазного електрокотла необхідно проводити окрему лінію на три фази, а це не завжди можливо.

Останнім часом зростає популярність індукційних електричних котлів. На від відміну від класичних ТЕНових, їхнє функціонування побудоване за принципом електромагнітної індукції. Таке устаткування інколи презентують як інновацію та приписують йому майже фантастичні характеристики. Насправді перші індукційні агрегати для побутового використання виготовляли ще в 90-х роках минулого століття. Щодо їхнього надвисокого ККД: цей показник дійсно може сягати 99%, однак обманути закон збереження енергії нікому поки не вдалося: за витрати 1 кВт енергії можна отримати до 1 кВт тепла і ні на Ватт більше. Тому вибір між ТЕНовим та індукційним котлом – річ індивідуальна і на вартість опалення практично не впливає.

Котли для опалення на природному газі

Газовий котел можна сміливо назвати традиційним обладнанням для опалення житла. Ще років 10-15 тому обігрів природним газом був доступним і вигідним. Коли вартість газу була в межах 2-3 грн на 1 м³ опалення будинку до 100 м² обходилося в 400-600 грн в місяць (з розрахунку 200 м³/міс.). Нині ціна блакитного палива різниться у різних областях України та тримається в межах 8-9 гривень – зросла в 3-4 рази. Попри таке зростання котел на газу залишається в рядах лідерів серед генераторів тепла з кількох причин:

 1. Простота експлуатації: сучасний котел на газу комплектується автоматикою, тому його експлуатація зводиться до запуску однією кнопкою і вибору потрібного показника нагрівання. Якщо ж говорити про старіші моделі, там трохи складніше із запуском.
 2. Компактні розміри: знову ж таки стосуються сучасних агрегатів. Вони є настінні та підлогові, але побутові моделі доволі невеликі.
 3. Опалення та гаряче водопостачання. Двоконтурні агрегати можуть забезпечити відразу дві важливі складові комфорту в оселі: тепло і гарячу воду.

Якщо до будинку уже підведена і підключена газова магістраль, а площа оселі не перевищує 100-150 м², використання газового котла як основного генератора тепла може бути оправданим. Якщо ж доступу до природного газу немає – його підведення, підключення, розроблення газового проекту та решти дозвільної документації, купівля та встановлення обладнання виллється в чималу копієчку – кілька десятків тисяч гривень.

Котел на дровах: сучасні технології за древніми принципами

Опалювати оселю дровами наші предки почали ще кілька тисяч років тому. Спочатку це були каміни і печі, потім котли. На кілька десятиліть про такий спосіб обігріву частково забули, адже доступним і зручним було газове опалення. Зараз тенденція до установки агрегатів на дровах активізувалася. Це пов’язано з тим, що нинішні твердопаливні котли відрізняються від попередників 20-30-річної давності та мають такі переваги:

 • можливість використовувати те паливо, яке доступне у вашому регіоні: дрова, пелети, вугілля, торф, євробрикети, брикети з соняшникової чи гречаної шкаралупи, відходи деревообробної промисловості;
 • незалежність: не потребують підведення газу, багато моделе працює без підключення до електромережі;
 • доступна ціна на устаткування та монтаж.

Попри усі переваги твердопаливні котли мають і низку недоліків:

 • у роботу обладнання потрібно постійно втручатися: навіть якщо котел може функціонувати 24-48 годин на одній закладці палива – через цей проміжок часу все одно треба буде наповнювати камеру згорання заново, також необхідно прибирати попіл;
 • для зберігання паливних матеріалів треба облаштувати окреме приміщення;
 • монтаж котла можливий тільки в окремій котельні;
 • знадобиться додаткове джерело тепла: якщо ви плануєте відпустку чи часто їздите в ділові поїздки, потрібно буде вмикати інший генератор тепла, щоб підтримувати функціонування системи за вашої відсутності.

Хоча агрегати на дровах і стають дедалі популярнішими, встановити їх можна тільки у приватному будинку.

Кожен із видів котлів має свої переваги та недоліки, тому однозначно сказати, який краще – дуже складно. У кожному конкретному випадку вибір різний. Щоб визначити, який саме котел буде кращим, вигіднішим і зручнішим для вас – звертайтеся до фахівців компанії Теплосфера у Рівному та інших містах. Ми допоможемо обрати обладнання, виконаємо демонтаж, якщо ви маєте застаріле устаткування та встановимо нову сучасну систему з надійним генератором тепла, щоб у вашій оселі було тепло навіть у найлютіші морози.

Ваше повідомлення успішно надіслано