Вентиляція

Все, що вам потрібно знати перед купівлею рекуператора для квартири

15.06.2020

Якість повітря – нині дуже актуальна проблема, особливо для жителів міст. Коли раніше смог був характерним тільки для великих європейських мегаполісів та китайських промислових гігантів, то зараз «димка» огортає й українські міста. І навіть там, де забруднення не видно наочно – дослідження показують неприємні показники.

Оксид вуглецю, діоксид азоту, сірчистий ангідрид, аміак, формальдегід – це далеко не весь перелік отруйних газів, які ми вдихаємо щодня. На жаль, на вулиці вберегтися від цього ми не можемо, але у квартирі можливість захистити себе від шкідливих домішок є. З цим завданням чудово справляється сучасна система вентиляції. Для квартир найбільш зручні та функціональні – побутові рекуператори. Вони якісно відфільтровують отруйні речовини та допомагають уникнути ще низки побутових незручностей, пов’язаних з циркуляцією повітря в приміщенні, зокрема енерговитрат у зимовий період.

Рекуперація повітря – це нове слово у вентиляції на вітчизняному ринку та багаторічний досвід успішного використання на закордонному. Рекупераційні системи є важливою складовою енергоефективності та комфорту житла. Вони забезпечують оптимальний мікроклімат і чисте повітря у квартирі.

Особливості вентиляції квартири з рекуперацією

Рекуператори повітря – це пристрої-теплообмінники, які працюють по такому принципу: тепле «відпрацьоване» повітря з кімнати проходить через них і віддає тепло, за його рахунок нагрівається повітря, що надходить з вулиці. Таким чином здійснюється повітрообмін без втрати тепла, перепадів температури і, відповідно, додаткових витрат на обігрів.

Циркуляція повітря знижує концентрацію вуглекислого газу, продукованого людиною та побутовими приладами, забезпечує оптимальну вологість та комфортний мікроклімат у квартирі. Повітря, що надходить з вулиці, проходить через фільтри та очищається. Фільтри бувають кількох видів, залежно від того, які шкідливі домішки вони відсіюють: пил, сажа, спори грибів, пилок рослин, неприємні запахи, отруйні гази.

Рекуператор для квартири забезпечує чисте свіже повітря у кімнаті, контролює вологість, що дозволяє уникнути появи конденсату на вікнах і розвитку грибка та плісняви та має низку інших переваг:

 • За рахунок теплообміну втрата тепла зводиться до мінімуму, економляться кошти на обігрів приміщення;
 • Економне споживання електроенергії приладом;
 • Просте інтуїтивно зрозуміле управління робочими режимами системи;
 • Одночасна робота припливних та витяжних потоків без перемішування;
 • Покращення роботи кліматичної техніки.

До того ж обладнання має дуже компактні розміри та сучасний дизайн.

Рекуператор в квартиру: види пристроїв

Принцип дії системи рекуперації повітря однаковий для всього обладнання та ґрунтується на обміні теплом між вихідними і вхідними повітряними масами, однак прилади відрізняються за способом здійснення обміну та поділяються на такі види:

 • Роторні мають дві камери для повітряних потоків з вулиці та з кімнати і рухомий теплообмінник у вигляді диску з пластинами. Його обертає електродвигун. Під час руху пластини забирають тепло вихідного потоку і передають його вхідному.
 • Пластичні не мають рухомих частин – потоки повітря розділяться металевими пластинами, які й забезпечують теплообмін. Ці пристрої досить ефективні, але за низьких температур можливе обмерзання, тому потрібно забезпечити відведення конденсату.
 • Рециркуляційні функціонують за рахунок рідкого теплообмінника, який і здійснює нагрів вхідних повітряних мас.
 • Ентальпійні передають температуру та вологу, тому такі рекуператори для квартир найбільш доцільні.

Кожен з видів має різний коефіцієнт корисної дії та відрізняється за вартістю, тому вибір рекуператора залежить від бюджету. Також, щоб визначити, яку саме примусову вентиляцію купити для квартири, треба враховувати обсяг повітряних мас у приміщенні. Чим більша кімната, тим більше в ній повітря і, відповідно, більшу потужність повинен мати рекуператор, щоб якісно виконувати свої функції.

Це обладнання відрізняється і за функціоналом: існують рекуператори з підігрівом, які нагрівають вхідне повітря, прилади з додатковою шумоізоляцією, різними ступенями фільтрації.

Перед купівлею рекуператора варто врахувати:

 1. Розмір приміщення. В середньому побутовий пристрій розрахований на 30 кв. м. Якщо площа більша, то, можливо, доведеться встановлювати кілька пристроїв або ж придбати парний рекуператор. Декілька міні-рекуператорів можна розмістити по квартирі окремо для «чистої» зони (спальні, вітальні) та для «брудної» (кухні, санвузла).
 2. Товщина стін. Від неї залежить розмір повітропроводів.
 3. ККД рекуперації. Чим він вище, тим краща якість роботи пристрою.
 4. Шумність. Обладнання в ході роботи створює певний шум. Рекуператор для кухні можна придбати і без шумоізоляції, а от для спальні варто звернути увагу на більш дорогу і «тиху» модель.

Щоб зробити правильний вибір та насолоджуватись чистим повітрям в домі краще звернутись по допомогу до професіоналів. Вони точно розрахують технічні характеристики приміщення та підберуть пристрій, який повністю відповідатиме вашим потребам.

Встановлення рекуператора

Монтаж рекуператора в панельному чи цегляному багатоповерховому будинку – справа для фахівців. Вони визначають правильне розташування приладу та встановлюють його відповідно до технічних вимог. Монтажні роботи проходять так:

 1. У верхній частині зовнішньої стіни спеціальною алмазною установкою бурять отвір необхідного діаметру.
 2. Встановлюють модуль на піну чи інші ущільнювачі;
 3. Підводять електроживлення;
 4. Закріплюють вентиляційні решітки з обох сторін модуля.

Процес встановлення на перший погляд здається дуже простим, однак має багато нюансів: треба точно розрахувати місце розташування приладу, розмістити його під певним кутом в сторону вулиці та з виступом на зовнішній стіні близько 5 мм. Тому краще доручити цю роботу професіоналам і насолоджуватись результатом.

Ваше повідомлення успішно надіслано