Вентиляція

Система вентиляції у приватному будинку: що і як краще зробити

14.09.2021

Повітрообмін у приміщеннях – один із важливих аспектів здоров’я людини. Однак будівництво приватних будинків із вентиляцією почалося порівняно недавно – протягом кількох останніх десятиліть. До цього часу роль вентканалів виконували природні щілини в дерев’яних віконних рамах, дверних коробках, кімнати провітрювали, відкриваючи вікна. Зважаючи на те, що ще 50-60 років тому в будинках майже не було побутової техніки, далеко не в кожному домі була ванна кімната, а про герметичність інженерних конструкцій взагалі не йшлося – провітрювання і щілини успішно вентилювали будинки.

Однак сучасний дім – це фортеця із герметичними склопакетами, надійними дверима, за якими розташовуються кімнати зі всіма благами цивілізації і які потребують якісного повітрообміну. Відкрите вікно вже не в змозі його забезпечити, адже взимку – це надмірна витрата недешевого нині тепла, та і склад повітря зараз змушує бажати кращого, особливо у містах і промислових центрах.

Вентиляція у приватному будинку: що це і для чого потрібно?

Вентиляції – це обмін повітряними масами між приміщенням і довкіллям. Вона дозволяє вивести з кімнат відпрацьоване повітря з високим вмістом вуглекислого газу, домішками, які утворюють в процесі людської життєдіяльності, запахи, надмірну вологу.

Добре вентильоване приміщення ніяк себе не видає, от якщо циркуляція повітря погана – це помітно і відчутно відразу:

 • через надмірну кількість вуглекислого газу мешканці часто скаржаться на головний біль та млявість;
 • взимку, коли працює опалювальна техніка, рівень вологості знижується, шкіра пересихає, дихати стає складніше, а підхоплена застуда загрожує ускладненнями;
 • коли ж вологи навпаки – забагато: на вікнах з’являється конденсат, а потім і пліснява та грибок, яка може поширюватися на шпалери, підлогове покриття.

Натомість правильна вентиляційна система забезпечує оптимальний склад та вологість повітря, добре самопочуття мешканців і довговічність ремонту у вашій оселі.

Вентиляційна система в ванній кімнаті

Приміщення з першочерговою потребою у вентиляції

Вентиляція в приватному будинку потрібна у кожній кімнаті , однак в деяких приміщеннях вона – просто необхідна:

 1. В кухні: тут ми щоденно готуємо їжу, а цей процес пов’язаний із випаровуванням води – підвищенням вологості, утворенням різноманітних запахів. Аромат смаженої форелі чи котлет – приємний, але не тоді, коли він поширюється по всьому будинку.
 2. У санвузлі головна проблема – вологість, яка спочатку осідає краплинами на плитці і псує її вигляд, а потім провокує появу плісняви, грибка, псує оздоблювальні матеріали і загрожує низкою хвороб.
 3. В підвалі та підсобних приміщеннях через відсутність циркуляції повітря стає затхлим, накопичується пил, якщо там зберігаються продукти харчування (запаси овочів на зиму), прискорюються процеси гниття.

Також вентиляційна установка буде не зайвою в гаражі, у приміщенні, де є басейн, в погребі.

Вентиляційна система: види

Насамперед, зазначимо, що вентиляція буває природною і штучною. Природна характеризується тим, що в ній відсутня будь-яка механічна рушійна сила – циркуляція повітря здійснюється за рахунок різниці температури у приміщенні та на вулиці. Саме природною була вентиляція через щілини і зазори в дверних і віконних рамах. В сучасному одноповерховому, а тим більшу у двоповерховому будинку в Рівному, природна циркуляція буде не достатньо ефективною та спричинятиме втрату тепла в опалювальний сезон, тому все частіше облаштовують штучну.

Примусова вентиляція здійснюється з допомогою різних приладів, облаштування повітропроводів, встановлення обладнання. Вона буває:

 • припливною – спрямованою на подачу повітря з вулиці у кімнати;
 • витяжною – відводить відпрацьоване повітря з приміщення: найяскравіший приклад – витяжка на кухні над варильною поверхнею.
Вентиляція приміщення

Приточно-витяжна вентиляція – це оптимальне рішення для житлового приміщення, адже вона одночасно і відводить відпрацьоване повітря з будинку, і забезпечує подачу свіжих повітряних мас з вулиці. Довгий час вона була найкращим варіантом організації мікроклімату в приміщенні, хоча й мала певні недоліки. Зокрема, значна частина тепла в зимовий період виводиться на вулицю через припливно-витяжну систему, що збільшує витрати на опалення. Вирішенням цієї проблеми став рекуператор повітря – пристрій, який забезпечують повітрообмін. При цьому, вихідні повітряні маси віддають своє тепло приладу, а він нагріває вхідний потік повітря – теплова енергія практично не втрачається.

Особливості вентиляції з рекуперацією

Рекуперація повітря здійснюється приладами, які виконують роль теплообмінника між вхідним та вихідним повітрям. Така енергозберігаюча установка має багато переваг над традиційними вентиляційними системами:

 • постійне надходження чистого повітря, яке проходить через фільтри;
 • підтримка оптимально рівня вологості та вмісту вуглекислого газу;
 • збереження тепла і відсутність різких перепадів температури, холодних потоків, протягів;
 • безшумність роботи системи, яка функціонує 24 години на добу;
 • можливість віддаленого керування з допомогою мобільного телефона чи планшета (в окремих моделях);
 • універсальність: можна встановити у приватному будинку, квартирі, також ця вентиляційна установка підійде для бізнесу.

Рекуператори сприяють економії на обігріві помешкання в опалювальний сезон, протягом усього року у вашому домі свіже та чисте повітря і здоровий мікроклімат.

Рекуператор повітря
Нюанси вибору вентиляції з рекуперацією

Рекуператори, як і будь-яка інша кліматична техніка, поділяються на види, мають певні технічні характеристики, орієнтовані на технічні особливості будинку. Тому прийти і купити вентиляцію з рекуперацією в магазині у місті Рівне без попереднього розрахунку і добору – не найкращий варіант. Щоб обладнання працювало правильно, слід ретельно добирати прилад за такими критеріями:

 • габарити приміщення, де буде встановлено обладнання;
 • технічні характеристики будівлі, зокрема, товщина стін: в кожної моделі різні розміри стінового модуля;
 • шумність: моделі з шумоізоляцією призначені для житлових кімнат, для кухні, санвузла, коридора можна замовити і без додаткового захисту від шуму.

Встановлення рекуператора – проста справа для фахівців компанії ТеплоСфера, однак не варто братися за монтаж, якщо у вас немає потрібного досвіду. Адже прилад потребує правильного підключення, а в разі пошкодження в процесі встановлення – гарантія на нього анулюється і може знадобитися ремонт.

Тому, якщо ви вирішили створити комфортну і здорову атмосферу у своєму будинку – звертайтесь до майстрів нашої компанії. Вони проведуть розрахунок, доберуть обладнання, допоможуть з монтажем та забезпечать сервісне обслуговування.

Ваше повідомлення успішно надіслано