Тепла підлога

Тепла підлога чи батареї: що краще, що вигідніше, що економніше для приватного будинку

23.03.2020

Вибір системи опалення будинку – питання, яке хвилює багатьох власників нерухомості і на перших етапах будівництва, і в домах, які давно в експлуатації. При чому, в першому випадку вибір значно легший, бо все ще можна підлаштувати під вимоги певної опалювальної системи, а в другому випадку треба рахуватись із тим, що вже є. Найчастіше обирають між «теплою підлогою» та радіаторами. Однак обидва варіанти мають переваги, недоліки і низку критеріїв для установки – всі ці нюанси потрібно враховувати, щоб отримати максимальний результат.

Що краще тепла підлога чи батареї?

Щоб відповісти на це питання, варто розібратись в чому особливості кожної системи, як вони функціонують і які вимоги щодо їх установки.

Радіаторне опалення або батареї – система, що складається з опалювального агрегата (котла на будь-якому з видів палива), труб і радіаторів. Батареї розміщуються по приміщенню (частіше під вікнами) і нагрівають повітря в ньому – теплоносій (гаряча вода) надходить до них по трубах від котла. Цю систему можна назвати класичною, вона й досі в числі найпоширеніших, однак відрізняється від аналогів 30-40-річної давності економічність та привабливішим зовнішнім виглядом. Сучасні радіатори набагато легші, виготовляються в різному дизайні.

Переваги:

 • Відносно невисока вартість обладнання (в порівнянні з теплою підлогою);
 • Простий монтаж;
 • Можливість ремонту та заміни в будь-який момент без суттєвих зусиль;
 • Сучасні системи швидко реагують на зміну температури теплоносія;
 • Підходять для будь-яких будівель.

Недоліки:

 • Нерівномірно прогрівають приміщення: тепле повітря піднімається вгору, в протилежному від батареї кінці кімнати та біля підлоги більш прохолодно.
 • Розміщуються на видноті, не завжди вписуються в інтер’єр, забирають частину простору.

Тепла підлога – конструкція із труб, електричних кабелів чи інфрачервоної плівки, розташована під підлоговим покриттям. Ці системи однакові по принципу дії: нагрівають підлогу і тепло рівномірно розподіляється знизу вгору. Однак водяна і електрична тепла підлога значно відрізняються по низці характеристик. Система «на воді» довше нагрівається, повільніше охолоджується, потребує значних затрат по встановленню, дозволений монтаж не в усіх будівлях через велику вагу конструкції. Електрична підлога коштує дорожче, але встановлюється простіше, не потребує заливання бетонної стяжки.

Загалом, до переваг підлогової системи опалення зараховують:

 • Естетичність: «тепла підлога» абсолютно непомітна, тому немає проблем із вибором під інтер’єр;
 • Рівномірне прогрівання приміщення та комфорт.

Недоліки

 • Складний монтаж, особливо систем на воді, де необхідна бетонна стяжка;
 • Складність ремонту системи – у випадку поломки треба знімати підлогове покриття;
 • Не можна встановлювати важкі меблі та техніку безпосередньо на систему (особливо електричну), тому план розміщення меблів треба робити, ще до встановлення.

Щодо функціонування обох видів систем – радіаторної і підлогової є і спірні питання. Наприклад, утворення пилу та пересушування повітря. Практично, будь-яка система опалення нагріває повітря і стимулює випаровування вологи, відповідно і сприяє появі пилу, тому ці фактори не є ключовими у виборі способів обігріву будинку.

Тепла підлога чи радіатори: що вигідніше?

На етапі встановлення батареї обійдуться у майже вдвічі меншу суму, ніж тепла підлога. По-перше, ціна радіаторів і труб нижча. По-друге, їх монтаж не потребує значних зусиль, його можна виконати самостійно, без залучення майстрів. Встановлення теплої підлоги краще доручити професіоналам, а за їх роботу треба платити.

Що стосується економічності цих видів опалення, то підлогова система вважається більш ефективною при меншій витраті газу/електрики, тому і вигіднішою. Однак, обігрів великого приміщення виключно теплою електричною підлогою – теж задоволення не з дешевих, тому часто власники приватних будинків обирають обидва варіанти, а точніше комбіновану систему опалення радіаторне+підлогове.

Так, наприклад у двоповерховому будинку перший поверх опалюють теплою підлогою, а другий радіаторами. Чи встановлюють підлогове опалення у ванній кімнаті, коридорі, на кухні, а в житлових – батареї. Таке поєднання виручає і в особливо холодні зими, коли лише тепла підлога не може обігріти дім, бо для цього вона повинна бути дуже гарячою, а радіатори, хоч і гріють повітря, та від холодної підлоги мешканці все одно мерзнуть.

Крім того, вибір опалення залежить від особливостей будівлі: сучасні енергоефективні будинки не потребують високотемпературних систем, тоді як у домі без утеплення низькотемпературна не забезпечить комфортний мікроклімат через великі тепловтрати.

Якщо у вас є сумніви – звертайтесь до професіоналів: вони порекомендують найоптимальніший варіант для вас, доберуть відповідне обладнання та якісно здійснять монтаж системи.

Ваше повідомлення успішно надіслано