Сонячні станції

Сонячні батареї: топ корисних порад по догляду

24.09.2021

Домашня сонячна електростанція дуже проста в експлуатації: не потребує вченого ступеня чи спеціальних курсів по користуванню, але, як і за будь-якою технікою, за нею треба доглядати. Найбільше необхідний догляд сонячним панелям, адже вони встановлюються на вулиці і піддаються впливу навколишнього середовища. Тому ми підготували для вас ТОП порад з догляду за сонячними батареями, щоб вони працювали довго і продуктивно.

Сонячні батареї: як вони працюють і які бувають

Сонячні панелі складаються із фотоелементів, корпусу і захисного скла або пластику. Процес перетворення сонячного світла на струм відбувається у фотоелементах-напівпровідниках. Більшість сучасних фотоелементів виготовлені із кремнію. Під дією випромінювання сонця із напівпровідника вивільняються електрони, а дія електричного поля змушує їх рухатися у певному напрямку – так утворюють постійний електричний струм. Він направляється на інвертор, який перетворює його у змінний струм, необхідний для роботи побутової техніки.

Кремнієві панелі є:

 1. Монокристалічні – найдорожчі, але мають найбільший ККД (близько 25%) та найдовший строк служби. Для їхнього виготовлення вирощують кристали кремнію, які потім розпилюють на тоненькі пластинки.
 2. Полікристалічні – дещо дешевші, але їхній КПД складає 16-18%. Виготовляють їх методом розплавлення кремнію, заливання у форми та нарізки на пластини.
Мити сонячні панелі варто неагресивними миючими засобами

Найдешевшими є тонкоплівкові панелі – їх виготовляють із таких напівпровідників: селеніду міді, галію, індію, арсеніду галію, телуриду кадмію. Процес виготовлення полягає у нанесенні тонкого шару напівпровідника на плівкову основу. Тонкоплівкові батареї дуже чутливі до опадів та впливу інших природних чинників.

Сервісне обслуговування сонячних панелей

Альтернативні джерела енергії відрізняються від традиційних тим, що не шкодять навколишньому середовищу, не потребують дорогого палива для роботи. Але, щоб системи відновлюваної енергетики працювали без збоїв, їм необхідний регулярний сервіс, а інколи й ремонт.

Під час регулярного технічного огляду сонячної станції майстри проводять такі процедури:

 • перевіряють цілісність обладнання та кабелів, контактних з’єднань;
 • вимірюють опір заземлення, температуру фотомодулів та інвертора;
 • очищують інвертор від пилу і забруднень;
 • перевіряють надійність кріплень і з’єднань;
 • вивчають показники продуктивності системи;
 • проводять демонтаж, ремонт чи заміну складових за потреби.
Очищення сонячних панелей

Таке технічне обслуговування дозволяє попередити виникнення несправностей та перебоїв роботи системи, однак самостійно власники сонячної станції його провести не можуть – доцільніше звернутися до майстрі, які займались встановленням та підключенням обладнання.

Поради по догляду за сонячною станцією

Попри те, що технічний огляд є обов’язковим і проводити його слід регулярно, власникам теж варто доглядати за сонячними батареями і дбати про їхню технічну справність:

 1. Очищення від пилу. Продуктивність роботи панелей залежить від того, скільки сонячного світла потрапляє на їхню поверхню. Однак на захисному склі з часом осідає пил та бруд, які треба прибирати м’якою щіткою чи гарнічкою. Водночас, у більшості мережевих та автономних електричних станцій панелі розташовуються на даху приватного будинку або господарських споруд, а робота на висоті, навіть така проста, як протирання скла батареї від пилу, пов’язана із ризиком падіння. Тому слід озброїтися страховочним поясом і вірьовкою, а роботу проводити тільки на сухій поверхні в гарну невітряну погоду.
 2. Бруд і розводи на склі. Захисна поверхня повинна бути ідеально чистою, але крім пилу на ній залишаються сліди від дощу, послід птахів, вітер може наносити бруд, тому інколи панелі слід мити із миючими засобами. Для скла підійдуть спеціальні спреї на спиртовій основі, неагресивний миючий засіб. Пластикову захисну поверхню слід мити тільки неагресивними засобами, оскільки кислоти, луги і навіть спиртові розчини можуть погіршити її прозорість і, відповідно, продуктивність роботи батареї.
 3. Прибирання снігових шапок. Взимку сніг може повністю покрити панелі, а це знизить ефективність роботи станції до нуля. Тому снігові шапки треба прибирати відразу ж. Для цього підійде широка щітка із нежорстким ворсом. І не варто нехтувати технікою безпеки при роботі на даху за таких умов!
 4. Обледеніння панелей. Таке явище вкрай рідкісне, оскільки панелі в ході роботи нагріваються і лід тане. Якщо ж скло все таки покрилося кіркою льоду – не треба намагатися його відчистити, поливати окропом чи використовувати інші підручні засоби – краще викликати фахівців, які допоможуть вирішити цю проблему.
 5. Ландшафт: монтаж сонячної станції передбачає попередню підготовку ландшафту, щоб гілки дерев чи сусідні будівлі не затіняли батареї. Тому, якщо ви плануєте будівництво – впевніться, що новобудова не перекриватиме світло для сонячної станції. Також слід регулярно звертати увагу на дерева поблизу даху: молоді гілки можуть давати тінь і зменшувати продуктивність роботи фотоелементів.
 6. Моніторинг цілісності: міцність і надійність кріплень зазвичай перевіряють майстри під час проведення ТО, однак і власникам варто час від часу звертати на них увагу, адже металеві елементи постійно піддаються корозії та впливу навколишнього середовища.
Прибирання снігу з сонячних панелей

Догляд за сонячним колектором дещо відрізняється, від процедур, які слід проводити з панелями. Справа в тому, що у колекторі циркулює вода, а вона сприяє появі вапнякових відкладень, забруднень, які з часом призводять до режиму стагнації, коли припиняється відтік води із колектора, підвищується тиск та температура теплоносія. Тому, замовляючи колектор з монтажем, подбайте і про встановлення фільтра води. Також треба слідкувати, щоб не утворювалися повітряні пробки, не було розгерметизації контура.

Фахівці компанії Теплосфера у місті Рівне рекомендують не займатися самодіяльністю і проводити тільки найпростіші доглядові процедури, а також не нехтувати регулярним технічним оглядом і звертатися до них у разі виникнення проблем.

Ваше повідомлення успішно надіслано