Сонячні станції

Коли окупляться сонячні панелі?

23.12.2021

Сонячна енергетика в Україні нині є дуже популярною, а причин у цієї популярності кілька. По-перше, щорічне зростання тарифів на електроенергію змушує населення шукати альтернативні шляхи отримання енергоресурсів. По-друге, зараз в наші країні ставка «зеленого» тарифу, за яким держава скуповує вироблену сонячними станціями електрику, одна з найвищих у Європі. Тож встановлення СЕС – це можливість не тільки зекономити, а й отримати джерело пасивного доходу.

Тих, хто планує встановити сонячні панелі, найбільше цікавить питання окупності такого обладнання, адже ціна за нього досить висока. Тому далі ми розглянемо детальніше, через скільки окупиться СЕС і як можна заробити на альтернативних джерелах енергії.

Які є види сонячних станцій і скільки вони коштують?

Сонячні батареї – це лише частина електростанції, також до її складу входить інше обладнання, яке впливає на вартість готової системи, її окупність та функціонал:

 1. Мережеві СЕС – найдешевші. Вони складаються із сонячних панелей, інвертора для перетворення постійного струму у змінний, контролера, додаткового обладнання. Такі станції підключаються до електромережі через двосторонній лічильник, а весь об’єм виробленого струму направляється на продаж, тому окупляться вони найшвидше.
 2. Автономні станції не мають підключення до лінії електропередачі, а вироблений струм накопичується в акумуляторах і використовується на потреби будинку чи домогосподарства. Вартість автономної вища через високу ціну на АКБ. Водночас, електроенергія не продається, тому окупність такої СЕС найдовша, а встановлення виправдане, у випадку відсутності можливості підключення до ЛЕП.
 3. Гібридні сонячні станції мають і акумулятори для накопичення електроенергії, і двосторонній лічильник для продажу електроенергії державі. Вартість СЕС залежить від кількості сонячних панелей та АКБ, а час окупності від кількості споживаної та проданої електроенергії.

Тож вартість сонячної електростанції залежить від кількох факторів: кількості сонячних панелей та їх виду, наявності чи відсутності акумуляторів. В кожному окремому випадку фахівці компанії Теплосфера проводять ретельні розрахунки і за ними визначають ціну СЕС для конкретного об’єкта.

Період окупності сонячних батарей

Щоб сонячна енергії працювала на вас – її потрібно продавати або на ній заощаджувати. Період окупності напряму залежить від вартості обладнання та монтажу системи, а також від виду СЕС. Так, сонячні електростанції потужністю 10 кВт вважаються найпоширенішими і найдоцільнішими для приватних будинків, їхня вартість коливається в межах 8-10 тисяч доларів. Але кожен з видів має свій термін окупності:

 1. Мережева всю вироблену енергію направляє на продаж, а мешканці будинку користуються енергією від держави. В середньому за рік вона виробляє 11 кВт/год струму. Для СЕС, встановлених у 2020-2024 роках діє тариф 0,164 євро/кВт. Тож загальна сума заробітку за рік складає 1 804 євро або 2036 доларів. Окупність станції за 10 тисяч доларів складатиме 5 років.
 2. Гібридна станція потужністю 10 кВт окупиться пізніше – через 7-9 років, залежно від того, скільки струму буде використано на потреби будинку і скільки продано.
 3. Автономні електричні станції не передбачають продаж електроенергії, тому окупність буде найдовшою – понад 10 років – за рахунок економії на підключенні до лінії електропередачі та відсутності оплати за спожитий струм.

Оскільки умови для прорахунку ми брали ідеальні (багато сонячних днів у році, вибір якісних панелей тощо), період окупності може трохи відрізнятися у реальному житті.

Скільки енергії виробляє сонячна батарея?

Вартість та продуктивність роботи сонячної електростанції залежить від виду панелей:

 1. Монокристалічні виготовляються із розпиляних та відшліфованих монокристалів кремнію. Їхня продуктивність складає 19-25% від номінальної потужності. Вважаються найдовговічнішими, строк служби складає кілька десятиліть, але вони й найдорожчі.
 2. Полікристалічні, відповідно, виробляють із полікристалів кремнію, а їхня продуктивність складає до 16% від номінальної потужності панелі.
 3. Тонкоплівкові з’явилися на ринку досить недавно, їх виготовляють методом нанесення напилення на плівку. Такі батареї можуть працювати з продуктивністю до 30%, але строк їхньої служби складає в середньому 3 роки.

Тобто за номінальної потужності 1 кВт, монокристалічна панель продукуватиме 190-250 Вт струму, полікристалічна до 160 Вт струму, тонкоплівкова до 300 Вт, але через три роки потрібно купувати нові батареї.

Зелений тариф і податки

Програма з поширення відновлюваної енергетики передбачає оплату виробникам за продукований струм. Наразі ставка «зеленого» тарифу складає:

 • 0,164 євро/кВт для станцій, встановлених у 2020-2024 роках;
 • 0,146 євро/кВт для СЕС, які введуть в експлуатацію 2025-2029 роках.

Однак з зароблених на кіловатах коштів кожна приватна особа, яка встановила сонячну електростанцію для домашнього користування потужністю до 30 кВт, має платити податки:

 • 18% складає податок на дохід фізичної особи;
 • 1,5% – військовий збір.

Станції, які використовують енергію сонця в промислових масштабах (потужністю понад 100 кВт), платять:

 • 18% на дохід фізичних осіб (із зарплати робітників);
 • 22% єдиний соціальний внесок від суми зарплати найманого персоналу (до податкової).

Також окремо можлива оплата оренди ділянки – в бюджет громади, на території якої знаходиться об’єкт.

Скільки можна заробити на сонячні станції?

Точно визначити суму зароблених коштів на енергії сонця можна, якщо знати наступні фактори:

 • вид електростанції (мережева, гібридна, автономна);
 • вид панелей (від них залежить кількість продукованих кіловат);
 • потужність СЕС;
 • кількість струму, яка використовується для приватного будинку (з метою економії на нагріванні води можна встановити сонячний колектор).

Більш детальну інформацію вам нададуть фахівці компанії Теплосфера після проведення розрахунків. Також ми надаємо послуги зі встановлення, підключення, ремонту та сервісного обслуговування домашніх і промислових сонячних станцій у Рівному та інших містах України.

Ваше повідомлення успішно надіслано