Сонячні станції

Коли краще встановлювати сонячні панелі?

23.08.2021

Зелена енергетика в Україні стрімко розвивається і все більше власників приватних будинків вирішують встановити на обійсті сонячні панелі, щоб використовувати альтернативні джерела електроенергії для власних потреб або продавати кіловати державі. Тому багато хто задумується над тим, коли краще встановлювати домашню сонячну електростанцію. Це питання досить багатогранне, адже включає і пору року для монтажу і мету продукування енергії. А щоб відповісти на нього, потрібно знатися на видах обладнання для альтернативної енергетики, особливостях монтажу та законодавчих нюансах.

Домашні СЕС: види станцій та устаткування

Сонячні електростанції бувають трьох типів:

 1. Автономні виробляють електрику для потреб власника: сонячні панелі, підключені до інвертора вдень продукують струм для електроприладів та зарядки акумуляторів. В темний час доби електроенергію надають АКБ, яку вони накопичили. Ціна такого устаткування висока через вартість акумуляторів, а період окупності найдовший (у порівнянні з іншими видами СЕС), тому доцільно їх встановлювати у будинках та інших об’єктах, віддалених від електромережі.
 2. Мережеві станції найдешевші, бо для їхнього функціонування не потрібні АКБ: сонячні батареї через інвертор приєднуються до загальної електромережі і передають в неї струм, а власник отримує оплату від держави, при цьому користуючись електроенергією від мережі.
 3. Гібридні СЕС – це поєднання двох попередніх видів: мають акумулятори і під’єднані до мережі. Власник може користуватися електричним струмом і від власної станції, і від мережі, а надлишок продавати.

За місцем встановлення розрізняють наземні та дахові станції.

При цьому сонячні батареї теж поділяють на види:

 • монокристалічні (на базі монокристалів кремнію, продуктивність близько 19-20%);
 • полікристалічні (на базі полікристалічного кремнію, розпиленого на пластини, продуктивність близько 15-17%);
 • тонкоплівкові (фотовольтажні, продуктивність близько 25%).

Відповідно, тонкоплівкові модулі – це найефективніші сонячні батареї, адже, встановивши обладнання з номінальною потужністю 2 кВт, ви отримуватимете 500 Вт фактично. Крім того, такі панелі ефективніші у похмуру погоду, бо вловлюють не тільки пряме сонячне світло, а й розсіяне.

Окремий вид обладнання для альтернативної енергетики – сонячні колектори. Вони, як і панелі, використовують сонячну енергію, але перетворюють її не в струм, а в теплову енергію. Це тепло можна використовувати для нагрівання води в системі водопостачання в басейні або для опалення будинку (як допоміжний генератор тепла).

Приклад встановлення СЕС для бізнесу

Встановлення сонячної електростанції для бізнесу під власні потреби з кожним роком набирає обертів. Адже це найшвидший та відносно недорогий спосіб збільшити рентабельність виробництва, зменшивши споживання електроенергії від мережі, і відповідно, витрати.

Приклад встановленої СЕС для комерційного сектору

Наведемо приклад встановлення СЕС потужністю 36 кВт вартістю 20 тис.євро для потреб бізнесу. З 10.09.2020 по 23.07.2021р станція виробила 27.25 МВт електроенергії, у гривневому еквіваленті це майже 81760 економії за період роботи обладнання. Тож власники бізнесу можуть розраховувати на додатковий бонус.

Найкращий час, щоб встановити сонячні панелі для дому

Найзручніше здійснювати монтаж сонячної електростанції в теплу пору року в безвітряну погоду без опадів, тобто весна, літо та осінь для цього підходять ідеально. Для встановлення автономної СЕС і сонячних колекторів для нагрівання води можна обирати зручний місяць чи навіть рік, а от з монтажем гібридної і мережевої станцій для продажу електроенергії державі – зволікати не варто.

Справа в тому, що в Україні зараз діє один з найвищих в Європі «зелених тарифів» на закупівлю електроенергії, виробленої від альтернативних джерел. Для приватних домогосподарств він наразі складає 16 євроцентів за 1 кВт/год, та діятиме в період з 1 січня 2020 по 31 грудня 2024, з 2025 по 2030 ставка зменшується до 14 євроцентів за 1 кВт/год. Надалі тариф поки що не встановлений, але те що він буде зменшуватися – безсумнівно. Адже вже зараз у Франції він складає 6-14 євроцентів за 1 кВт/год, в Німеччині 8-12 євроцентів, у Великобританії 6-12 євроцентів.

Тож, якщо ви плануєте продавати кіловати, потрібно встановлювати сонячні батареї вже зараз. Період окупності мережевих СЕС найменший – 3-5 років, гібридних 5-7 років.

Інші нюанси, які впливають на час монтажу СЕС:

 1. Перед встановленням дахової станції треба перевірити дах на міцність та надійність. Якщо потрібно провести ремонт чи повністю замінити дахове покриття, краще робити це спочатку, бо потім треба буде проводити демонтаж та повторне встановлення панелей.
 2. Теж саме стосується і монтажу батарей на стінах: спочатку ремонтуємо, утеплюємо чи проводимо інші будівельні роботи – потім переходимо до встановлення і підключення.

Найоптимальніший час для реалізації проекту обирають фахівці, які знаються на всіх нюансах монтажу панелей та іншого устаткування СЕС.

Замовити сонячні панелі під ключ чи встановлювати самостійно?

На просторах інтернету можна за декілька секунд знайти багато інформації по монтажу СЕС для дому власноруч. На відео все здається дуже просто і зрозуміло, адже його знімають професійні майстри, які знають всі тонкощі добору обладнання, проектування, встановлення, підключення. На ділі шанси на правильне виконання робіт не такі вже й великі, адже для цього потрібно:

 1. Обрати потрібний вид сонячної станції та панелей (монокристалічні, полікристалічні плівкові, стаціонарні чи мобільні, одно- чи двосторонні).
 2. Визначитися з місцем монтажу (дах, стіни, присадибна ділянка) та обрати елементи кріплення.
 3. Правильно розрахувати потужність станції.
 4. Визначитися з видами та технічними характеристиками іншого устаткування (інвертор, акумулятори тощо).
 5. Розробити проект розміщення відповідно до сторін горизонту та особливостей поверхні.

І тільки після цього переходити до встановлення. Якщо припуститися помилки хоча б на одному з підготовчих етапів – сонячна електростанція функціонуватиме не належним чином і зросте можливість аварійної ситуації, за якої обладнання потребуватиме або ремонту, або повної заміни. Окрім, того, щоб СЕС правильно і якісно працювала, швидко окупилася і приносила прибуток, не можна нехтувати регулярним сервісним обслуговуванням.

Тож, якщо ви плануєте встановити вдома сонячні батареї – звертайтеся до фахівців компанії Теплосфера. Ми проведемо всі розрахунки і монтажні роботи, надаємо гарантію на устаткування і проводитимемо сервіс, щоб ви могли без проблем користуватися перевагами альтернативної сонячної енергетики.

Ваше повідомлення успішно надіслано