Сонячні станції

Чи варто встановлювати СЕС для бізнесу?

17.02.2022

Альтернативна енергетика в Україні всього за якихось 10 років перетворилася із нерозвиненої другорядної сфери на інвестиційно привабливу галузь. Такі зміни зумовлені тим, що:

 • ставка по «зеленому» тарифу в Україні є однією із найвищих в Європі та світі;
 • виплати за продукування електрики від енергії сонця є стабільними та своєчасними;
 • віднедавна скасовано ПДВ на обладнання, ввезене з-за кордону.

Щорічно кількість інвестицій у зелену енергетику збільшується у геометричній прогресії. Якщо у 2017 році сума інвестицій складала тільки 46 млн доларів, то у 2019 році сягнула понад 2 млрд доларів. Вигідні умови від держави для встановлення електричних станцій на сонячній енергії зробили цю сферу привабливою не тільки для фізичних осіб (приватних домогосподарств), а й для юридичних. Нині вже функціонують підприємства, які спеціалізуються на перетворенні сонячної енергії в електричну або поєднують продукування електроенергії з основним видом діяльності.

Чи можна заробити на встановленні СЕС?

Заробіток на сонячних електростанціях – це не примарна перспектива, а абсолютно працюючий та ефективний бізнес, доступний і для фізичних, і для юридичних осіб. Для його функціонування потрібно придбати та встановити СЕС необхідного типу: мережеву або гібридну. Існують також автономні станції, але вони виключають можливість продажу виробленої електроенергії і, відповідно, заробітку на цьому. Натомість гібридні та мережеві передбачають підключення до лінії електропередачі за допомогою двостороннього лічильника, який веде облік продукованої енергії.

Для фізичних та юридичних осіб відрізняються умови встановлення та підключення, а також тарифна ставка.

Для того, щоб заробляти гроші на домашній СЕС, встановленій на даху будинку чи господарчих споруд або на прибудинковій території потрібно:

 • придбати та встановити сонячні батареї та інше обладнання;
 • оформити всю документацію, щодо продажу електроенергії державі;
 • відкрити рахунок у банку для отримання виплат.

Встановлення домашньої сонячної станції має такі нюанси:

 • її монтаж можливий на території власного домоволодіння (юридичне підтвердження права власності);
 • потужність СЕС не повинна перевищувати 30 кВт.

Щодо сонячних електростанцій для юридичних осіб вимоги дещо інші:

 • монтаж можливий на земельній ділянці, яка перебуває у власності підприємства (юридичної особи) або на орендованій площі;
 • потужність СЕС може складати понад 1 МВт;
 • передбачається штат працівників для обслуговування станції (укладення трудового договору);
 • реєстрація нової юридичної особи або внесення змін до установчих документів вже створеної юрособи.

Сума заробітку і період окупності різнитиметься для юридичних та фізичних осіб. Це зумовлено і максимально доступною потужністю станції, і її видом, і ставками «зеленого» тарифу і ще низкою інших факторів. Однак про вигоду і прибутковість інвестицій у сонячну енергетику свідчить щорічне зростання кількості інвесторів – власників нових домашніх та промислових СЕС.

Вартість зеленого тарифу у 2022 році

Тарифна ставка, яка обумовлює вартість проданої державі електроенергії також відрізняється для приватних домоволодінь та підприємств. Так, власники домашніх СЕС отримують виплати за різними тарифами, які залежать від часу введення станції в експлуатацію:

 • з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року – 16 євроцентів за 1 кВт/год;
 • з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2030 року – 14 євроцентів за 1 кВт/год.

Продукована сонячними панелями електроенергія від підприємств реалізується за іншою схемою:

 1. З 2019 року діють «зелені аукціони», в яких найчастіше беруть участь інвестори, які планують будівництво СЕС на 1 МВт і більше. Суть аукціону полягає у створенні певного конкурсу, переможцем якого буде той інвестор, який запропонує найнижчу ціну на продаж виробленої електроенергії. Ця ставка фіксується і буде чинною протягом 20 років.
 2. Власники СЕС з меншою потужністю (до 1 МВт) можуть обрати продаж за вже встановленими ставками зеленого тарифу до 2030 року. Ці ставки різняться для дахових і наземних електростанцій, а їхній розмір щорічно зменшується.

Зважаючи на те, що промислові станції не мають обмежень щодо потужності, чим більшим буде цей показник – тим більшими будуть заробітки і меншим період окупності.

Розрахунок ефективності обладнання для сонячних станцій

Ефективна робота сонячної електростанції залежить від багатьох чинників:

 • правильність добору обладнання (інвертора, батарей), вид сонячних панелей за типом фотоелемента (полікристалічні, монокристалічні, тонкоплівкові) та за конструкцією (односторонні, двосторонні, мобільні, стаціонарні);
 • якість монтажу: тільки професійні майстри можуть якісно встановити обладнання, провести підключення та запуск;
 • технічне обслуговування: без регулярного сервісу ефективність роботи станції поступово знижуватиметься, а ризик виходу з ладу всієї системи чи її компонентів зростатиме;
 • географічне розташування, температурні показники, наявність об’єктів поблизу, які можуть створювати тінь в певний час доби;
 • умови інсоляції (запиленість повітря і вміст в ньому різних домішок, вітер, туман, інші погодні явища).

Якщо ви плануєте встановлення домашньої СЕС чи сонячних колекторів для опалення будинку в міжсезоння у Рівному чи інших містах – варто звернутися за допомогою до фахівців компанії Теплосфера. Ми враховуємо всі нюанси та проводимо розрахунок ефективності індивідуально для кожного об’єкта.

Податок на сонячні батареї

Оподаткування сонячної енергетики – один з важливих аспектів, які хвилюють майбутніх власників СЕС для бізнесу. При встановленні електростанції для дому на власному обійсті власник сплачує 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору щомісяця.

Якщо ж йдеться про монтаж промислової СЕС, то оподаткування поділяється на:

 • ПДФО 18% від заробітної плати кожного найманого працівника;
 • ЄСВ 22% – щомісячно на кожного працівника;

Серед інших витрат може бути плата за оренду земельної ділянки, де встановлене обладнання (якщо вона не перебуває у власності підприємства), соціальний внесок у місцеву громаду, одноразові витрати за підключення об’єкта до мережі електропередачі.

Якщо ви тільки плануєте побудувати бізнес на виробленні електроенергії від сонця або хочете отримувати додаткову вигоду від користування СЕС – краще звернутися за допомогою до фахівців компанії Теплосфера. Ми проведемо усі необхідні розрахунки, допоможемо з юридичними аспектами оформлення сонячної електростанції, доберемо обладнання і проведемо монтаж з гарантією, забезпечимо сервісне обслуговування об’єкта.

З Теплосфера ваш сонячний бізнес буде ефективним та вигідним!

Ваше повідомлення успішно надіслано