Кондиціонери

Протистояння гігантів: яка система опалення дешевша, економніша та швидкоокупна: з тепловим насосом, газовим котлом чи інверторним кондиціонером?

18.10.2021

Щорічно початок опалювального сезону – це початок головного болю для власників приватних будинків. Мешканцям квартир тарифи на газ та електроенергію теж заважають спати спокійно, але середньостатистично, для обігріву квартири треба вдвічі, а то і втричі менше коштів, ніж для будинку. Та як би там не було, власники шукають дешевші варіанти опалення. Тому далі розглянемо, які генератори тепла можуть обігріти оселю і скільки це буде коштувати.

Природний газ: як зробити хоч трохи дешевше?

Років 20-30 тому газові котли були як манна небесна. Коли замість щоденної рутини з розпалюванням печі, люди перейшли на більш зручне газове опалення, ціна блакитного палива була доступною для обігріву великих приміщень. Але зараз ситуація змінилася: середня вартість газу для населення в Україні – 7 грн за 1 м³. При цьому взимку витрата для будинку 100 м² складає приблизно 300-350 м³. Це за умови, що встановлений сучасний конвекційний газовий котел, в будинку герметичні склопакети та утеплення, коли ж старі дерев’яні вікна і без утеплення – витрата більша на 50-100 м³.

Якщо власники помешкання не хочуть переходити на інші варіанти обігріву, можна зробити опалення газом трохи дешевшим таким чином:

  1. Замінити старий котел на більш сучасну модель: конденсаційні агрегати забезпечують значну економію завдяки високому ККД. Не варто нехтувати встановленням датчиків температури в приміщенні та на вулиці – вони підлаштовуватимуть роботу обладнання під потрібні умови і теж сприятимуть економії.
  2. Модернізувати опалювальну систему: сучасні радіатори і термостати або водяна тепла підлога трохи зекономлять коштів.
  3. Утеплити будинок і встановити склопакети теж необхідно, щоб не випускати вже згенероване тепло через щілини і містки холоду.
  4. Для нагрівання води використовувати електричний водонагрівач (тут ще потрібно буде порахувати, що вигідніше у вашому випадку).

Також не варто забувати, що в Україні не можна просто замінити один котел на інший і все. Це досить складна і довготривала процедура, яка передбачає внесення змін у план газопостачання будинку. Якщо здійснюється заміна «за ескізом» на модель з точно такими параметрами – процедура трохи простіша, а якщо ви хочете купити новий потужніший котел – все буде значно складніше. Окрім того, що треба буде витратити не один день на вирішення бюрократичних питань, вартість процедури теж немаленька – 5-6 тисяч гривень, а то й більше. Якщо врахувати вартість нового котла з монтажем, заміну системи опалення, утеплення, нові вікна і двері – сума буде солідною. Тож, можливо варто задуматися про альтернативні варіанти обігріву?

Тепловий насос – вибір багатьох європейських країн

Теплові насоси обігрівають будинки, використовують теплову енергію із відновлюваних природних джерел: води, повітря, ґрунту. Геотермальне обладнання вважається найбільш ефективним, а його робота найстабільніша, бо температура ґрунту нижче рівня промерзання залишається сталою протягом року і зростає з кожним метром вглиб. Тож, якщо дозволяє прибудинкова територія, власник може прокласти горизонтальний контур чи пробурити свердловини і встановити вертикальний зонд для отримання тепла від землі. Від газопостачання власний будинок можна буде від’єднати повністю, але тепловому насосу потрібне електричний струм. Геотермальний агрегат використовуватиме 1 кВт електроенергії, що виробити 4-5 кВт тепла. При цьому монтаж зовнішнього контуру обійдеться в чималу копійку, особливо при встановленні вертикальних зондів – бурильні роботи дуже дорогі.

Опалення тепловим насосом водяного типу – теж потребує значних вкладень на етапі монтажу. При цьому, через особливості функціонування агрегату – струму він витрачатиме дещо більше. Для отримання тепла із підземних вод бурять дві свердловини: через одну проходить забір води, через другу – скидання, а для того, щоб система працювала, задіюють потужні циркуляційні наноси.

Повітряне обладнання коштує найдешевше, встановлюється найбільш просто, а сучасні теплові насоси можуть ефективно обігріти будинок навіть, коли на вулиці -20°С. До того ж воно підходить для монтажу не тільки у власному будинку, а й у квартирі. Тепловий насос-кондиціонер з реверсивною функцією влітку охолоджуватиме приміщення, тому ви зекономите на купівлі додаткового обладнання.

Агрегати, які беруть тепло з повітря поділяють на два види:

  • обладнання типу повітря-вода нагрівають теплоносій у системі та можуть обігрівати навіть досить великі будинки;
  • тепловий насос повітря-повітря підходить для опалення будинків площею до 100 м².

Теплонасосне обладнання потребує значних фінансових вкладень на етапі встановлення, але надалі забезпечуватиме оселю дешевим теплом без шкоди для довкілля. Тепловий насос з кондиціонером влітку можна використовувати для охолодження, тому доцільно витратити кошти на опалення, яке окупиться за кілька років, якщо вигодою ви будете користуватися ще кілька десятиліть без ремонту.

Чи доцільне опалення кондиціонером?

Сучасний інверторний кондиціонер – економний прилад. Тому обладнання з функцією обігріву часто пропонують використовувати для опалення оселі. Але ми відразу попередимо, що так робити не варто:

  • якщо прилад тривалий час працюватиме при температурі на вулиці -15°С і більше – він швидко вийде з ладу;
  • обігрів кондиціонером у сильні морози коштуватиме скільки ж, як використання електричних опалювальних приладів, бо компресор працюватиме на максимумі своїх можливостей;
  • спліт-система розрахована на одне приміщення, тому в кожну кімнату потрібен окремий кондиціонер для обігріву.

У міжсезоння, коли температура на вулиці не опускається нижче -5°С, кондиціонер для опалення використовувати доцільно, особливо, якщо це енергоефективна інверторна модель, а от взимку він може слугувати тільки додатковим джерелом тепла.

Для забезпечення своєї оселі теплом за доступною ціною звертайтесь до фахівців компанії ТеплоСфера. У нас ви можете замовити розроблення індивідуального проекту системи опалення з добором і підключенням устаткування. Гарантія надається на обладнання та проведені роботи, а якісне сервісне обслуговування забезпечує надійність і довговічність системи.

Ваше повідомлення успішно надіслано