Кондиціонери

Доглядаємо за кондиціонером правильно. Корисні поради від професіоналів

14.01.2020

Кліматичні прилади, зокрема, кондиціонери створені для забезпечення комфортних умов у приміщенні. Однак неналежний догляд та відсутність планового обслуговування можуть не лише спричинити поломку приладу, а й значно нашкодити здоров’ю людини.

Для чого потрібно чистити кондиціонер та як часто це робити

Однією із важливих умов функціонування кондиціонера є правильна та своєчасна чистка – очищення деталей від бактерій, пилу, грибка та інших забруднень, які містяться у повітрі. Всі ці шкідливі домішки накопичуються на частинах приладу і призводять до перегрівання, надмірного споживання електроенергії, виходу з ладу та забруднення повітря осілими на фільтрах пилом, бактеріями та грибком.

Щодо того, як часто потрібно чистити кондиціонер, то це залежить від багатьох чинників:

 • Інтенсивність роботи (як часто ви користуєтесь кондиціонером);
 • Рівень забрудненості повітря на вулиці (в промислових зонах, поблизу автомагістралей кількість забрудників дуже велика);
 • Вологість повітря;
 • Висота розміщення приладу над підлогою;
 • Поверх, на якому розташоване приміщення (на перших поверхах кількість пилу значно більша, ніж на верхніх).

Загалом, фільтри внутрішнього блоку в домашніх умовах краще чистити хоча б 1 раз на місяць – це нескладна процедура, про особливості якої ми розкажемо далі. Зовнішній блок потребує клінінгу від одного разу на рік до щоквартального (кожні 3 місяці) – залежно від вище перерахованих чинників. Якщо прилад використовується для опалення приміщення, то після зими його теж варто почистити.

Також є перелік ознак, наявність яких підкаже, коли потрібна позапланова термінова чистка кондиціонера:

 • Неприємний запах, який супроводжує роботу пристрою;
 • Сторонні звуки під час запуску та в ході роботи (тріск, шарудіння тощо);
 • Волога, яка виділяється з прихованої частини системи.

Якщо ви помічаєте хоча б одну із наведених ознак – терміново викликайте майстра з обслуговування кондиціонера.

До чого призводять забруднені фільтри кондиціонера

Деякі власники нехтують цими рекомендаціями до тих пір, поки прилад працює і не здогадуються, про можливі небезпеки. Однак не очищені вчасно фільтри кондиціонера стають причиною:

 • Забруднення повітря в приміщенні і, як наслідок, алергічних реакцій, захворювань органів дихання та погіршення загального самопочуття;
 • Підвищення рівня споживання електроенергії;
 • Перегрівання приладу та можливість пожежі;
 • Зменшення терміну експлуатації приладу, вихід з ладу окремих деталей, вартість яких значно вища, ніж ціна діагностики та очистки.

Самостійна чистка кондиціонера: послідовність кроків і перелік засобів

Професійне обслуговування систем кондиціонування – необхідна умова роботи, однак не завжди є можливість викликати майстра, а очищувати фільтри внутрішнього блоку треба досить часто (мінімум 1 раз на місяць). Теоретично цей процес виглядає так:

Крок 1. Перед тим, як зняти корпус кондиціонера, впевніться, що він відключений від електромережі.

Крок 2. Відкрийте кришку внутрішнього блока та обережно дістаньте фільтр.

Крок 3. Промийте фільтр під краном та висушіть його.

Крок 4. Використовуючи спеціальні засоби, продезінфікуйте робочу зону, вмикніть пристрій в режим вентилятора (рециркуляції).

Крок 5. Пилові жалюзі очистіть вологою ганчіркою.

Крок 6. Встановіть на місце повітряний фільтр і закрийте кришку.

Однак, на практиці все складніше: справа у тому, що більшість кріплень виготовлені із пластику і досить крихкі – якщо ви не знаєте, як правильно з ними поводитись, то можете зламати. До того ж непрофесійне втручання в роботу приладу може спричинити збої в роботі і поломку. Тоді економія на виклику майстра стане причиною витрати на ремонт, а він коштуватиме набагато дорожче, ніж професійне обслуговування кондиціонера.

До того ж, часто фільтри на офісі та й вдома настільки забруднюються, що відмити їх водою не вдається – тоді виникає необхідність застосування різних засобів для чищення кондиціонера, а правильно вибрати необхідний очисник може тільки спеціаліст.

Найпоширеніші варіанти очищення: спиртом, хлоргексидином, піною, пароочисником, озоном.

Розчин 1:2 спирту і хлоргексидину допоможе не лише відмити забруднення, а й провести знезараження від цвілі, грибка, хвороботворних бактерій. Для цього необхідно зняти кришку внутрішнього блоку, розчин налити у пульверизатор та розпилити його на теплообмінник, після цього промити водою і ввімкнути кондиціонер в режим рециркуляції для просушування деталей.

Пінний розчин в аерозольному балоні – варіант дещо дорожчий, однак більш ефективний: піна значно краще проникає між дрібні деталі та утворює антибактеріальну захисну плівку, яка тримається кілька місяців. Цей спосіб дозволяє прибрати забруднення та допомагає від неприємного запаху.
Пароочисник теж чудово справляється із різними видами забруднень, знищує бактерії та грибки. Одна з його головних переваг – відсутність будь-яких хімічних засобів, тому парогенератор доцільно використовувати в квартирі, особливо, якщо в домі є діти або алергіки. Очистка парою підходить як для внутрішнього, як і для зовнішнього блоків спліт-системи.

Досягнення необхідної чистоти озоном – процедура порівняно нова, однак вона добре зарекомендувала себе і набуває все більшої популярності. По-перше, вона не потребує використання додаткових хімічних засобів та реагентів, по-друге, дезінфікує деталі приладу, знищує більшість видів бактерій та вірусів, попереджує появу плісняви і грибка, прибирає неприємні запахи. Однак, антибактеріальну чистку кондиціонера озоном проводять майстри, адже для цього необхідне спеціальне обладнання.
Самостійний клінінг фільтрів безумовно необхідний, але це не причина відмовлятись від послуг професіоналів.

Хоча б один раз на рік вони мають проводити діагностику роботи спліт-системи, здійснювати глибоке очищення блоків, а для цього треба знати, як зняти корпус кондиціонера, щоб не пошкодити його та розумітись на особливостях функціонування цих приладів.

Чистка кондиціонера. Перелік робіт

Професійне очищення систем кондиціонування включає такі етапи роботи:

 1. Загальний огляд стану кондиціонера на наявність механічних пошкоджень, різноманітних забруднень.
 2. Зовнішній блок потребує очищення хоча б один раз на рік, але часто він розташований у важкодоступних місцях, тому цю роботу й доручають професіоналам. Робота над очисткою зовнішньої частини спліт-системи включає:
  Перевірку кріплення зовнішнього блоку (з часом вони можуть ослабитись і призвести до проблем у роботі або виникнення аварійної ситуації).
  Чистка теплообмінника зовнішнього блоку. Ця частина кондиціонера накопичує велику кількість пилу, в неї може потрапляти тополиний пух, павутина, листя, дрібне сміття тощо.
 3. Майстри знають, як правильно зняти внутрішній блок кондиціонері і якісно та безпечно очистити всі забруднені деталі. Цей процес включає такі пункти:
  Чистка випарника внутрішнього блоку;
  Чистка корпусу внутрішнього блоку;
  Чистка крильчатки внутрішнього блоку;
  Чистка фільтрів внутрішнього блоку;
  Чистка дренажу внутрішнього блоку;
  Дезінфекція елементів внутрішнього блоку;
 4. Перевірка наявності фреону в кондиціонері та дозаправка фреоном (якщо є потреба).
 5. Перевірка температури повітря на виході з кондиціонера.
 6. Перевірка відповідності електроживлення вимогам виробу.
 7. Діагностика режимів роботи, перевірка наявності кодів помилок.

Будь-які втручання в роботу кондиціонера повинні проводити спеціалісти. Виключення становить тільки чистка фільтрів внутрішнього блоку. Для якісної та тривалої роботи спліт-систем ми рекомендуємо не забувати про планову очистку та дезінфекцію приладів.

Ваше повідомлення успішно надіслано