Геотермальний тепловий насос: будова, принцип роботи, переваги та недоліки
07.09.2020Сучасні системи опалення і водопостачання, які отримують теплову енергію від альтернативних джерел – нове слово в енергетиці та відмінний спосіб економії коштів на забезпеченні оптимальних побутових умов у будинку. Отримання теплової енергії землі стало можливим з винайденням геотермальних теплових насосів – пристроїв, які відбирають тепло з ґрунту.
На глибині 2 метри і нижче ґрунт має сталу температура 8-10 градусів за Цельсієм у будь-яку пору року. Саме це тепло і використовує геотермальний насос для обігріву будинку взимку та охолодження в літню спеку.
Теплові насоси: принцип дії
Температурного показника в межах 10 градусів недостатньо для обігріву приміщень взимку. Геотермальному насосу необхідно підвищити температуру теплоносія до 40-60 градусів, щоб забезпечити теплопотреби системи опалення будинку.
Енергія землі
Закопали в землю 880 метрів труб і економимо 45 тисяч гривень щорічно
Опубликовано Теплосфера Понедельник, 24 июня 2019 г.
Принцип роботи обладнання базується на зворотному термодинамічному циклі або циклі Карно. Ґрунт є джерелом низькопотенційного тепла. Система джерела тепла відбирає його та, використовуючи електричну енергію, передає до теплового насоса, де і відбувається нагрівання до потрібного показника. В середньому 1 кВт витраченої електроенергії дає до 6 кВт теплової.
Відбувається це тому, що:
- Теплова енергія завжди присутня у землі: навіть при температурі нижче нуля аж до показника -273 градуси (абсолютний нуль за шкалою Кельвіна.
- В системах з тепловим насосом використовують холодоагент, який закипає за низьких температурних показників. Найчастіше це фреон. Поглинання тепла відбувається саме завдяки тому, що холодоагент може змінювати агрегатний стан: переходити з рідкого в газоподібний і навпаки.
За другим законом термодинаміки тіло з високою температурою передає тепло тілу з низькою. В системі з тепловим насосом цей закон працює так: теплоносій із зонду, розміщеного в землі забирає низькопотенційну теплову енергію навколишнього середовища, піднімається і передає її охолодженому холодоагенту, а він у ході роботи теплового насосу нагрівається до встановленої температури і передає тепло в систему опалення.
Поетапна робота та будова геотермального теплового насоса
Тепловий насос складається із компресора, розширювального клапана (дроселя), випаровувача, конденсатора.
- У випаровувач холодоагент потрапляє через дросель. В момент проходження через розширювальний клапан тиск и температура холодоагента знижуються, тому у випаровувач він потрапляє у рідкому стані.
- Теплоносій (вода або розсіл) відбирає тепло з ґрунту, нагрівається і віддає теплову енергію холодоагенту, що міститься у випаровувачі геотермального теплового насоса.
- Із випаровувача холодоагент потрапляє в компресор у вигляді газу. Там відбувається зростання тиску, що спричиняє підвищення температури, і направляється у конденсатор.
- В конденсаторі нагрітий холодоагент передає тепло воді у системі опалення, поступово охолоджується, переходить із газоподібного стану в рідкий і знову проходить через дросель.
- Цикл повторюється до отримання необхідної температури в приміщенні. Потім терморегулятор розмикає електричне коло і компресор припиняє роботу. За зниження температури в опалювальному контурі компресор знову запускається.
Влітку геотермальний насос може виконувати функцію кондиціонера – охолоджувати температуру в приміщенні за допомогою реверсивного клапана. У цьому випадку принцип його роботи буде такий же, як у побутового холодильника: забирати тепло із приміщення і віддавати його в навколишнє середовище.
Як влаштована система «Ґрунт-Вода»
Система з геотермальним тепловим насосом використовує тепло землі для нагрівання теплоносія. Вона відрізняється за видом теплозабірної частини системи:
- Вертикальні зонди – поліетиленові труби U-подібної форми розміщуються вертикально в свердловині на необхідну глибину, де температура є оптимальною для нагріву теплоносія. Найбільш затратним у встановленні є буріння свердловини.
- Горизонтальний ґрунтовий колектор – змійовик із труб, розміщений на глибині близько метра – нижче рівня промерзання землі. Монтаж ґрунтового колектора менш затратний, але потребує значної площі земельної ділянки.
- Спіральний колектор – це поєднання вертикальної свердловини і ґрунтового колектора: в неглибокі свердловини встановлюються спіралі з тонких труб. Такий тип забору тепла доцільний, якщо земельна ділянка невелика, а геологічні особливості стають на заваді бурінню на велику глибину.
Система джерела тепла відбирає теплову енергію ґрунту і передає її на тепловий насос. В тепловому насосі холодоагент відбирає тепло, під дією тиску в компресорі нагрівається і віддає теплову енергію в контур системи опалення.
Переваги та недоліки геотермального опалення
Теплові насоси для опалення будинку – можливість використовувати безкоштовну відновлювану енергію та не залежати від енергетичної ситуації в країні. До їх плюсів належать:
- Економічне використання електроенергії у порівнянні з електрокотлами;
- Екологічність – отримання тепла не супроводжується шкідливими викидами;
- Універсальність обладнання: підходить для забезпечення комфортної температури в будинках з різними опалювальними системами, гарячого водопостачання, підігріву води в басейні та кондиціонування приміщень у літню спеку;
- Довговічність і мінімальне обслуговування.
Глибинні насоси мають і певні мінуси:
- Дороговартісне обладнання та монтаж. З часом витрати окупляться, але на момент установки потрібна кругленька сума.
- Сумнівна ефективність у старих опалювальних системах, де використовуються лише радіатори. Найбільш ефективна робота геотермального обладнання в сучасних будинках з надійною теплоізоляцією та системами «тепла підлога».
Теплові насоси – сучасне устаткування, яке за правильних розрахунків та монтажу забезпечить власникам комфортні умови в домі у будь-яку пору року: взимку в будинку буде тепло, а влітку в кімнатах приємна прохолода.
