що таке сонячний колектор

Пристроєм, який перетворює сонячну енергію у тепло, є сонячний колектор, при цьому, критерієм його ефективності є втрати під час перетворення. Пряме перетворення сонячної енергії в тепло підвищує ефективність сонячного колектора, а це, у свою чергу, робить його ще більш привабливим у використанні, адже зменшується вартість одержуваного тепла. Так, економія звичайних енергоносіїв при використанні сонячного колектора для нагріву води становить 70%.

Економія

енергія Сонця є абсолютно безкоштовною

Розширена функціональність

підігрів басейну та гарячої води

Мінімальна залежність

від енергоносіїв (електроенергія, газ) та зростання тарифів на них

Легкість

у користуванні та обслуговуванні

Висока надійність

термін експлуатації більше 25 років

поновлюваний ресурс

не забруднює довкілля

Плоский колектор Vaillant

Вакуумний колектор Vaillant

 

Відтак, основним критерієм вибору сонячного колектора для дому є сфера його застосування. Приміром, для підігріву води частіше використовують плоский сонячний колектор, який у сонячні дні ефективніший приблизно на 10%, порівняно з вакуумним сонячним колектором. Його також характеризують нижча вартість та великий строк експлуатації – до 50 років.

Вакуумний сонячний колектор, ціна на який дещо вища, краще перетворює тепло у похмурі дні. Це надзвичайно важливо, коли планується використовувати сонячні колектори для забезпечення гарячого водопостачання у зимовий період. Строк експлуатації таких колекторів - до 25 років. Крім того, сонячні колектори різняться конструктивно: плоский сонячний колектор складається із скляних пластин, в яких розміщені теплопоглинаючі елементи зі спеціальним покриттям, що полегшує утримання тепла. До цих елементів припаяні трубки з водою або незамерзаючим теплоносієм (антифризом). Пластини заповнені інертним газом або повітрям для мінімізації тепловтрат.

З цією ж метою задня сторона пластин заповнена тепловідбивним матеріалом. При нагріванні від сонця, теплопоглинаючі елементи віддають тепло теплоносію, який переносить його до бойлера, де підігріта вода зберігається до моменту використання. Вакуумні сонячні колектори зроблені за принципом термоса: скляна трубка з теплопоглиначем вміщена в таку ж скляну трубку, тільки більшого діаметра. З простору між трубками викачується повітря - створюється вакуум, який є ідеальним теплоізолятором. Це дозволяє зменшити витрати тепла при перетворенні.

Загалом, у всіх сонячних колекторів принцип роботи однаковий, однак, вибираючи сонячний колектор для нагрівання води, слід орієнтуватися на такі показники: за світловий день влітку плоский колектор площею 2 кв. м нагріває до 150 літрів води до температури 60-80 С. У вакуумного сонячного колектора, залежно від конструкції, ці показники становлять від 40 до 200 літрів.

Слід зазначити, що сонячний колектор взимку малоефективний через велику кількість похмурих днів та малу кількість тепла, яке віддається сонцем. Однак, за умови правильного монтажу сонячних колекторів, узимку вони можуть забезпечувати до 30% потреб у гарячій воді, у осінньо-весняний період цей показник зростає до 60%, а влітку зростає до 95%. У середньому на рік виходить покриття приблизно 75% потреб у гарячій воді. Така ефективність досягається завдяки передовим інженерним рішенням, використаним у сонячних колекторах, розрахунку потужності усієї системи, вдалому її поєднанню з існуючими системами опалення та підігріву води. Так, крім власне сонячного колектора, який розміщується на даху з південної чи південно-західної сторони, система включає в себе теплообмінний модуль. циркуляційний насос, бак-накопичувач, розширювальний бак та автоматика керування системою. Саме тому монтаж сонячних колекторів слід доручати спеціалізованим фірмам, які проводять продаж, монтаж та обслуговування і мають для цього необхідне обладнання та фахових спеціалістів.

Отримайте консультацію у Вашому улюбленому мессенджері

Почати розмову

Компактна сонячна система

для нагріву гарячої води.  З вбудованим водонагрівачем ємністю 190 л та конденсаційним котлом потужністю 30 кВт

 

Проект дооснащення котельні

Завдяки зусиллям наших спеціалістів мешканці будинку отримали зменшення витрат на гарячу воду понад 30 % від річного споживання.

 

Як це працює

Не дивно, що така економія спонукає людей використовувати сонячні колектори, однак, часто в хід йдуть саморобні конструкції. Рівне у цьому плані не є винятком. Відразу хочеться застерегти аматорів, що таке рішення може не принести очікуваного результату, а, іноді, й має зворотній ефект. Тому, кращим рішенням буде, звичайно, купити сонячний колектор. І, хоча, останнім часом в продажу з’явилися сонячні колектори українського виробництва за доступними цінами, перевагу краще віддавати перевіреним іноземним брендам.

Не дивлячись на складність самої системи та її монтажу, в експлуатації сонячні колектори вимагають мінімум догляду. Що ж стосується досвіду експлуатації, то через відносну новизну технології в Україні, сонячні колектори відгуків мають небагато, але всі вони – позитивні. Слід зазначити, що користувачів сонячних колекторів більше цікавить не ціна, а термін окупності. Він визначається багатьма чинниками, тож для збільшення ефективності сонячного колектора дуже важливо врахувати всі параметри, беручи до уваги кожний нюанс умов експлуатації.