Тепла підлога

“Слабкі сторони” електрокотла, розкриваємо секрети

06.07.2021

Електричне опалення – один із найпоширеніших способів обігріву житлових та комерційних приміщень в Україні. Оскільки електромережі є практично у всіх населених пунктах, облаштування опалювальної системи та підключення обладнання не викликає труднощів, таких, як із встановленням газового чи твердопаливного котла. До того ж, електрообладнання коштує дешевше, не потребує оформлення дозвільної документації, легко встановлюється та просте в експлуатації. Тоді чому ж користувачі, які мають вдома електричний котел, шукають інші варіанти опалення домівок?
Відповідь проста: бо електрокотел має не тільки багато переваг, а це й низку недоліків, про які ми і поговоримо далі, щоб ви зважили всі «за» і «проти», обираючи спосіб забезпечення тепла у своїй оселі.

Вартість електроенергії

Тарифи на електроенергію для опалення приватного будинку зараз складають 1,68 грн за 1 кВт, тому їх складно назвати доступними. Так, котел потужністю 10 кВт за добу споживає електроенергії на 403 грн, а за місяць – на 12 096 грн. Встановивши економні обігрівачі, якісні двері та склопакети для вікон, утепливши будинок, ці витрати можна скоротити до 7-8 тисяч гривень, але й ця сума досить велика. Хоча вона й менша, ніж за підключення до мережі газопостачання.

Ціна обладнання

Середня вартість електрокотла нижча, ніж газового чи твердопаливного, але це ціна за найпростіше обладнання з найбільшим рівнем споживання електроенергії та найменшою ефективністю. Тобто таке, яке має один або кілька ТЕНів для нагрівання води і терморегулятор для встановлення температури нагріву теплоносія. Якщо ви захочете придбати енергоефективне погодозалежне обладнання Vaillant, Ariston, Baxi, яке підлаштовується під температуру повітря в приміщенні та на вулиці, має можливість віддаленого керування, встановлення економічних режимів та інші корисні функції – сума за покупку буде значно вищою. Хоча і переваги від придбання такого агрегату очевидні: економна витрата енергоресурсів і більш зручне управління.

Енергозалежність

Будь-які планові чи аварійні відключення, перепади напруги призведуть до вимкнення обладнання, що особливо відчутно взимку, коли приміщення охолоджується за лічені години. Тому в регіонах, де є проблеми з подачею струму, краще відмовитися від системи опалення з електрокотлом, на користь газового чи твердопаливного піролізного. Або ж можна додатково придбати компактний генератор електричного струму чи встановити додатковий генератор тепла на блакитному або твердому паливі. Цей варіант підійде для приватного будинку, але не для опалення квартири, адже місця для встановлення додаткового устаткування там не багато.

Особливості електромережі

Залежно від потужності, для встановлення обладнання знадобиться доступ до одно- або трифазної мережі. Котли потужністю до 6-12 кВт зазвичай підключають до електромережі з напругою 220 В, а з потужністю понад 12 кВт – до 360 В. При цьому, для приєднання необхідно передбачити окремий силовий кабель на 3 або 5 жил, щоб не створювати надмірного навантаження на домашню мережу. Якщо для обігріву додатково використовують інше електричне обладнання, наприклад, керамічні обігрівачі, навантаження зростає і можливі аварійні ситуації.
Також слід врахувати фактичну напругу в мережі – у будинках, які під’єднані до кінцевої точки лінії електропередачі, в мережі може бути напруга нижча, ніж 220 В. Тоді щомісячні витрати ще більше зростуть, а обладнанню може навіть не вистачати напруги для нормального функціонування.

Сумнівна екологічність

Так, електричні котли для опалення не створюють шкідливих викидів у атмосферу, але не варто забувати: для вироблення електроенергії ТЕЦ спалюють тверде паливо, продукти горіння якого забруднюють навколишнє середовище. Тому про повну екологічність можна говорити тільки у випадку становлення власної вітрової чи сонячної електростанції, яка і продукуватиме струм для роботи агрегата.

Необхідність регулярного сервісного обслуговування

Цей нюанс користування важливий для будь-якого обладнання в системі автономного опалення, але нехтування ним під час експлуатації електрокотла, може призвести не тільки до виходу з ладу, а й завдати шкоди здоров’ю мешканців – ураження струмом. Тому, маючи одноконтурний або двоконтурний електричний котел, не слід забувати про періодичну промивку теплообмінника, діагностику роботи електроніки та своєчасний ремонт і заміну деталей за потреби. Бо накип на ТЕНі спричиняє підвищені витрати електроенергії, зниження ефективності.

Особливості системи опалення приватного будинку і квартири

Чим більший обсяг води у системі, тим більшими будуть витрати на отоплення приміщення, тому, купуючи електричний агрегат, варто спочатку подбати про установку сучасних радіаторів або облаштувати низькотемпературну опалювальну систему «тепла підлога». Адже зі звичайними чугунними батареями суми в платіжках будуть дуже великі. У приватному будинку власники можуть поєднати теплу водяну підлогу з радіаторами і зменшити витрати на обігрів, а от у квартирі доведеться користуватися тільки батереями для опалення, отже слід обирати найефективніші дорогі моделі.

Безпечність

Якщо обладнання працює від електромережі – можливість ураження електричним струмом є завжди. Звісно у сучасного котла марки Вайлант, Данко, Вісман, Протер, Ідмар, Фероллі цей ризик зведений до мінімума, але він все ж є. Саме тому важливо, щоб монтаж, перший запуск і сервіс проводили фахівці, які дають гарантію на свою роботу та можуть виконати установку згідно зі всіма вимогами.

Незважаючи на всі слабкі сторони, електричні котли лишаються одним із лідерів продажу серед опалювального обладнання. Ми ж рекомендуємо обирати агрегати від відомих брендів та долучати до встановлення професіоналів з компанії Теплосфера, які можуть правильно дібрати котел, порадять найоптимальнішу опалювальну систему, здійснюють монтаж за всіма технічними вимогами та запропонують якісний сервіс.

Ваше повідомлення успішно надіслано