Газові котли

Чим небезпечні газові котли?

26.07.2021 - Автор - Роман Демчук

Індивідуальне газове опалення – це розкіш, доступна власникам приватних будинків та деяких квартир у багатоповерхівках. Власне опалення дозволяє регулювати температуру в приміщенні, вмикати або вимикати котел у будь-який час без прив’язки до опалювального сезону. У випадку встановлення вдома котла газового двоконтурного – оселя завжди забезпечена гарячою водою, температуру нагрівання якої користувач може встановлювати на свій розсуд. Комфортність житлового приміщення з газовим котлом значно вища, ніж квартири чи будинку із загальною системою опалення та гарячого водопостачання. Але є одне «але»: разом з комфортом котел на газу несе у ваш дім ще й небезпеку.

З цим твердженням, звісно ж, можна посперечатися, навівши аргументи виробників про низку систем захисту, та не слід забувати, що паливо, на якому працює агрегат, вибухонебезпечне. І, крім того, навіть найвідоміший і найнадійніший бренд не дає 100% гарантії, що опалення не вийде з ладу і не нанесе шкоду здоров’ю мешканців. Тому далі ми розглянемо, в чому ж криється небезпека опалення газом.

Вибухонебезпечність природного газу

Для того, щоб стався вибух природного газу у побутових умовах, його кількість повинна відповідати 5-15% об’єму приміщення, тобто для кімнати 30 м³ – 1,5-4,5 м³ природного газу. Під час експлуатації газового котла така концентрація природного газу може утворитися тільки у випадку порушення герметичності трубки підведення блакитного палива до обладнання, виходу з ладу або затухання пальника. Тобто в нормальних робочих умовах газ не вибухає.

Однак аварійна ситуація можлива за неправильного і необережного користування агрегатом – у разі нехтування сервісним обслуговуванням навіть найнадійніший котел з часом може стати причиною трагедії. Серед газового обладнання найбільш небезпечні конвектори – ризик потрапляння блакитного палива у приміщення при їх функціонуванні найвищий.

Чим небезпечні газові котли? - поради від Teplosfera

Отруєння чадним газом

Чадний газ (СО) – продукт горіння природного газу. Він та інші сполуки утворюються в процесі роботи газового обладнання для опалення. Небезпека СО полягає в тому, що він немає ані запаху, ані кольору, тобто помітити проблему досить складно, а шкода від нього колосальна. Коли чадний газ надходить в організм, він потрапляє в кров і з’єднується з гемоглобіном. Гемоглобін втрачає здатність переносити кисень, що загрожує серйозними проблемами зі всіма системами організму та навіть летальними випадками. Щорічно від удушення чадним газом гинуть сотні людей.

За правильної роботи газового котла чадний газ разом з іншими продуктами горіння виводиться з приміщення через димохід, однак є низка причин, які сприяють скупченню СО в кімнаті:

  • неправильний монтаж, порушення герметичності, засмічення димоходу, обледеніння зовнішньої частини димоходу в зимовий період;
  • встановлення потужної електричної витяжки у приміщенні, де знаходиться котел – може виникнути зворотна тяга і кімната швидко наповниться угарним газом;
  • вихід з ладу турбонаддуву у турбованих газових котлах та інші поломки складових, які спрямовані на вивід продуктів горіння з приміщення.
Чим небезпечні газові котли? - поради від Teplosfera - 2

Найбільш схильні до проблем зі зворотньою тягою димохідні газові котли, автономний сучасний агрегат більш захищений. Першими ознаками отруєння чадним газом є головний біль, запаморочення, нудота, а якщо терміново не надати людині допомогу – порушення роботи всіх систем організму і смерть.

Ураження електричним струмом

Більшість сучасного газового обладнання для опалення будинку – енергозалежне. Тобто для роботи котла газового одноконтурного чи двоконтурного необхідне підключення до мережі електропостачання. Точка підключення (розетка) обов’язково повинна мати заземлення, однак можуть бути й інші причини ураження струмом:

  • конденсат потрапляє на струмопровідні елементи, плату управління;
  • порушення цілісності силового кабелю;
  • порушення герметичності теплообмінника і витік води в корпус котла;
Чим небезпечні газові котли? - поради від Teplosfera - 4

Найчастіше проблеми з електричною складовою газових агрегатів стаються через самостійний монтаж опалення квартири, дому і підключення котлів та нерегулярну діагностику і сервіс обладнання.

Аварійний викид води

Підвищення робочого тиску в газовому котлі закінчується тим, що обладнання припиняє роботу і показує код помилки на електронному табло. Також про підвищення тиску сигналізує манометра: показники від 1 до 2,5 Бар – це норма, а от вище 3 Бар свідчить про проблеми в роботі настінного чи підлогового котла.

Причин такої несправності є кілька:

  1. Розширювальний бак має замалий об’єм, є пошкодження резинової мембрани або порушення цілісності резервуара. У парапетних котлах бак часто не є частиною конструкції. Якщо розмістити його після насоса – це може провокувати гідравлічні удари і перепади тиску.
  2. Порушення цілісності вторинного теплообмінника в двоконтурних котлах.
  3. Несправність автоматики: терморегулятора або контролера.
Чим небезпечні газові котли? - поради від Teplosfera - 6

Щоб уникнути проблем з тиском треба регулярно (перед початком опалювального сезону) чистити радіатори, проводити діагностику системи. Якщо цього не робити, котел вийде з ладу і за значного підвищення тиску станеться аварійний викид води. Серйозність наслідків залежить від температури води: гаряча вода може спричинити опіки, якщо людина в цей час буде поряд з приладом. Та й викид не дуже гарячої води – річ неприємна, бо може знадобитися ремонт у приміщенні, а в квартирі доведеться ще й оплачувати збитки сусідам знизу. Не варто власноруч чистити газовий котел та інше опалювальне обладнання, довірте цю роботу професіоналам.

Зараз у продажу практично немає моделей газового обладнання, яке б не відповідало нормам безпеки, але на правильність і безпечність роботи агрегатів впливає установка, перший запуск та регулярне сервісне обслуговування.

Коли власник житла обирає, який економічний котел купити піролізний, електричний чи газовий, йому не варто забувати ще й про якісний монтаж. Слід обирати ту компанію для установки, яка має відповідну ліцензію, дає гарантію на свою роботу і співпрацює з виробником обладнання та може здійснювати гарантійне обслуговування.

Залишились питання?
Залишились питання?

Схожі статті

Підключення програматора до котла
Підключення програматора до котла
Програматори та термостати для котлів – це пристрої, які контролюють та оптимізують роботу генераторів тепла, таким чином забезпечуючи оптимальний температурний режим у приміщеннях та економну роботу опалювального обладнання.
Низький тиск в системі опалення: причини та наслідки
Низький тиск в системі опалення: причини та наслідки
Індивідуальне опалення наразі використовують у більшості приватних будинків, а також у квартирах багатоповерхівок. Такий спосіб обігріву помешкання має низку переваг: незалежність від загальної мережі, можливість самостійно регулювати температуру та графік роботи системи, економія коштів.
Яка система опалення підійде для приватного будинку
Яка система опалення підійде для приватного будинку
Зараз є багато варіантів забезпечення тепла у приватному будинку: від класичного способу опалення газовим котлом до сучасних теплових насосів і сонячних колекторів. Так само розширилося і різноманіття опалювальних систем та їхніх комбінацій. Але чим більше є варіантів, тим більше нюансі треба врахувати на етапі вибору, зважити плюси і мінуси для певної будівлі, щоб у приміщеннях…
Який котел для опалення вибрати?
Який котел для опалення вибрати?
Опалення оселі взимку – це одне із щорічних актуальних питань, яке хвилює більшість українців. Щороку зростає ціна на енергоресурси: цей опалювальний сезон не відзначився значним зростанням ціни на природний газ, а от електроенергія здорожчала. Якими будуть ціни в наступному році – сказати складно, але вже зараз власники багатьох приватних будинків та квартир шукають найвигідніші варіанти…
Чи реально самому вибрати газовий котел, по відгуках в інтернеті?
Чи реально самому вибрати газовий котел, по відгуках в інтернеті?
Покупці, які хочуть придбати газове обладнання часто цікавляться, чи реально самому вибрати газовий котел по відгуках в інтернеті. Відразу скажемо, що це абсолютно реально. Але чи буде покупець задоволений купівлею – невідомо. Справа в тому, що відгуки – річ суб’єктивна. Скажімо, якщо раніше у приватному будинку був старенький парапетний «Велгас» без автоматики, то навіть найдешевша…
Який вибрати котел для автономного опалення?
Який вибрати котел для автономного опалення?
Більшість приватних будинків обігрівають автономними опалювальними системами, та й власники багатьох квартир у багатоповерхівках можуть оцінити переваги індивідуального опалення. Головне: правильно дібрати котел, який зможе забезпечувати оселю теплом у повному обсязі і з мінімальними затратами. При цьому необхідно визначитися з найвигіднішим видом палива, на якому працюватиме агрегат та з видом котла за цілою низкою функцій…
Конденсаційний vs Традиційний. Який котел вибрати і чому?
Конденсаційний vs Традиційний. Який котел вибрати і чому?
Газове опалення будинків і квартир нині залишається найбільш популярним та доступним видом обігріву житла, а вартість блакитного палива та розвиток інноваційних технологій сприяють удосконаленню газового обладнання.

Ваше повідомлення успішно надіслано