Який вибрати котел для автономного опалення?
04.06.2021Більшість приватних будинків обігрівають автономними опалювальними системами, та й власники багатьох квартир у багатоповерхівках можуть оцінити переваги індивідуального опалення. Головне: правильно дібрати котел, який зможе забезпечувати оселю теплом у повному обсязі і з мінімальними затратами. При цьому необхідно визначитися з найвигіднішим видом палива, на якому працюватиме агрегат та з видом котла за цілою низкою функцій і характеристик.
Котли для автономної системи опалення за видом паливних матеріалів
За цим критерієм котли поділяють на:
- Газові: паливо – природний газ.
- Електричні: працюють від електричного струму.
- Твердопаливні: працюють на дровах, вугіллі, пелетах та інших твердих паливних матеріалах.
Газові котли
Газові котли доцільно встановлювати тоді, коли ви миєте доступ до газової магістралі. У протилежному випадку підключення до мережі постачання газу може коштувати дуже дорого. Плюсом газового опалювального обладнання є те, що агрегат працює без втручання людини: в сучасних автоматизованих моделях користувачеві достатньо встановити температуру нагріву теплоносія і котел буде підтримувати заданий показник.
Принцип роботи всіх газових котлів полягає в спалюванні природного газу в камері згорання, отриманні таким чином теплової енергії, яка використовується для нагрівання теплоносія, однак вони відрізняються конструктивно. За способом відведення продуктів згорання:
- Бездимні (парапетні, турбовані): мають закриту камеру згоряння, тому повітря для підтримання процесу горіння надходить з вулиці. Найчастіше для облаштування димоходу використовують коаксіальну трубку: труба меншого діаметру, через яку виходять продукти горіння, встановлюється у трубу більшого діаметру – через проміжок між ними надходить кисень. Такий газовий котел є цілком безпечним і може застосовуватися як у заміському будинку, так і в квартирі.
- Димохідні обладнані відкритою камерою згоряння, беруть кисень з приміщення, у якому встановлені. Для відведення продуктів горіння потрібне облаштування спеціального димоходу.
Також газові котли поділяють на конвекційні та конденсаційні, одноконтурні (тільки для опалення) і двоконтурні (опаленні і ГВП), енергонезалежні (не потребують підключення до електромережі) та енергозалежні, за способом монтажу: настінні або підлогові.
Електричне незалежне опалення можливе за встановлення електрокотла. Принцип роботи електричного котла полягає в нагріванні теплоносія з допомогою електронагрівального елемента. Ці елементи є різні, і, відповідно, є декілька видів котлів:
- з ТЕНом;
- з електродами;
- індукційні.
До переваг електричних котлів зараховують простий монтаж, можливість використання і в приватному, і в багатоквартирному будинку, відносна безпечність, а от недоліком є ціна електрики, яка постійно зростає.
Твердопаливні котли
Твердопаливні котли виробляють тепло під час горіння в топці вугілля, дров, деревопохідних матеріалів тощо. Такі агрегати для власного опалення можна встановлювати виключно у приватних будинках, оскільки монтаж потребує попереднього облаштування приміщення і місця для зберігання палива. Обладнання тривалого горіння може працювати на одній загрузці близько 12 годин, потребує нагляду. Тому, якщо вам необхідний автономний котел – цей агрегат можна відразу виключити зі списку.

Вибір котла для автономного опалення в приватному будинку і квартирі
У заміському будинку чи котеджі генератором тепла може слугувати будь-який із перерахованих вище видів котлів: газовий, електричний, твердопаливний, оскільки є можливість забезпечити необхідні робочі умови для кожного із них. Тож власнику слід обрати найдешевший вид палива та врахувати особливості експлуатації обладнання.
Наступний етап вибору – додаткові параметри і функції. Зокрема, можливість приготування гарячої води:
- одноконтурні моделі розраховані виключно на опалення приміщень, тому для нагрівання води потрібно використовувати додаткове обладнання.
- двоконтурні забезпечують обігрів і гаряче водопостачання.

Далі обираємо потужність котла. Найпростіший спосіб розрахунку: 1 кВт потужності на 10 м² опалювальної площі. Однак при цьому враховується висота стель 2,5 м і не враховуються інші технічні параметри будівлі, рівень утепленості, кліматичні умови місцевості. До того ж 20-40% потужності двоконтурного котла йде на приготування гарячої води.
Тому краще звернутися до фахівців компанії Теплосфера, які враховують всі параметри, виконають якісну установку і запуск обладнання з гарантією.
Мешканці квартир можуть обрати електричне або газове обладнання для опалення оселі, а от принцип вибору такий же, як для приватного будинку: вид палива, функціонал, потужність.
Новітні технології і котли: функції для більш зручного користування
Технологічний прогрес не оминув і сферу опалювальної техніки – у сучасних котлах з’явилися функції, які роблять користування ще більш зручним, а енергоспоживання ще більш економним:
Вибір опалювального обладнання для оселі – відповідальне і складне завдання, але важливо не тільки правильно обрати техніку, а й правильно нею користуватися. Регулярна і своєчасна діагностика і сервіс значно продовжують термін експлуатації котлів та допомагають уберегти агрегат від дорогого ремонту.