Вентиляція

Вентиляційні установки для квартири – типи і призначення

21.11.2019 - Автор - Роман Демчук

Зміст:

  1. Вентиляційні установки – що це та для чого?
  2. Типи вентиляції для квартири
  3. Припливна вентиляція: особливості влаштування та принцип роботи
  4. Витяжні системи вентиляції
  5. Припливно-витяжні установки – особливості функціонування
  6. Як діє вентиляція механічного типу?
  7. Чому природна вентиляція повинна доповнюватися?
  8. Вентиляція канального та безканального типу
  9. Де зазвичай потрібна додаткова вентиляція?
  10. Вітальня
  11. Ванна кімната
  12. Спальня
  13. Як обрати вентиляцію?

Сучасні технології та норми будівництва дбають про багато аспектів життя людини, зокрема, і про комфорт, важливою складовою якого є склад повітря. Тому вентиляція новобудов набагато більш продумана, ніж старих будівель. Проте і в «хрущовках» та «сталінках» вентсистеми можна модернізувати, доукомплектувати, щоб вони забезпечували якісний повітрообмін. Для цього використовують вентиляційні установки різних типів.

Вентиляційні установки для квартири – типи і призначення - поради від Teplosfera

Вентиляційні установки – що це та для чого?

Вентиляційні установки – це сукупність обладнання, яке забезпечує повітрообмін між приміщенням та вулицею. До їхнього складу входять вентилятори, фільтри, теплообмінники, запірні клапани. Серед додаткового обладнання – рекуператори, осушувачі, зволожувачі, випарники для охолодження. Також розрізняють моноблочні, секційні та набірні установки. Таке обладнання за правильного добору працює безперервно і виконує кілька функцій:

  • Виводить відпрацьоване повітря з приміщення та забезпечує притік повітряних мас з вулиці;
  • Очищує з допомогою фільтрів;
  • Підтримує рівень вологості та температурний режим;
  • Може рекуперувати тепло (установки з рекуператором).

Вибір залежить від призначення приміщення: житлове, комерційне (громадське), промислове, а також від необхідного функціоналу. Організація повітрообміну у квартирі передбачає використання побутових систем.

Типи вентиляції для квартири

Більшість квартир, які зараз перебувають в експлуатації, мають природну вентиляцію. Тобто, кожна квартира має вихід у загальний вентканал будівлі у «брудних» зонах – на кухні та у санвузлі. Така система працює завдяки законам фізики, а саме завдяки перепаду тиску між вулицею і приміщенням, та забезпечує виведення відпрацьованих повітряних мас. Однак, для її функціонування необхідний притік повітря знадвору, який зараз дуже ускладнюється через герметичні віконні та дверні конструкції – вони навпаки мають утримувати повітря в приміщенні, щоб попередити тепловтрати. Внаслідок цього повітрообмін порушується і про це нам сигналізують:

  • Запахи з «брудних» зон, які поширюються у вітальню, спальню;
  • Надмірна вологість: конденсат на вікнах, пліснява і грибок;
  • Головний біль та погане самопочуття через великий відсоток вуглекислого газу.

Якщо все це мав знайомо – потрібно зробити дві речі:

  1. Перевірити чи працює взагалі природна вентиляція;
  2. Встановити обладнання для забезпечення повітрообміну.

Зараз все частіше власники квартир схиляються до встановлення спеціальних пристроїв, адже механічна вентиляція працює ефективніше, забезпечує саме ті параметри повітря, які необхідні – покращує мікроклімат та позитивно впливає на здоров’я мешканців.

При цьому, механічні вентиляційні установки можна класифікувати на типи, залежно від їхнього функціоналу.

Припливна вентиляція: особливості влаштування та принцип роботи

Вентсистема припливного типу встановлюється, коли природна вентиляція добре витягує повітря, але потрібно забезпечити його надходження з вулиці. Або ж коли паралельно встановлюють витяжні пристрої, як кухонна витяжка чи вентилятор у ванній кімнаті. Зазвичай застосовують такі види обладнання:

  • Припливні стінові клапани і провітрювачі – встановлюються в стіну або безпосередньо у віконну конструкцію. Залежно від потреб їх може бути один або кілька. Стінові клапани мають фільтри, тому очищують вхідні повітряні маси, однак їхній недолік полягає в тому, що повітря подається тієї ж температури, що й на вулиці. Моделі з термостатом реагують на зміну температури і при заданих параметрах закривають заслінки, тобто притік повітряних мас припиняється.
  • Бризерами називають стінові клапани з функцією нагрівання повітря, їх частіше встановлюють у «чистих» зонах, щоб забезпечити комфортний мікроклімат без перепадів температури.
  • Центральна припливна установка забезпечує повітрообмін усієї квартири: канали монтуються у міжстіновому та підстельовому просторі.

Оптимальним рішенням для притоку повітря без втрати тепла є обладнання, яке підігріває повітряні маси перед подачею в приміщення.

Витяжні системи вентиляції

Оскільки відведення відпрацьованого повітря теж грає дуже важливу роль у створенні комфортного мікроклімату, крім витяжного каналу будинку, цю функцію має виконувати додаткове обладнання:

  • Витяжка над плитою допоможе усунути запахи та зайву вологу, які утворюються під час приготування їжі;
  • Витяжні вентилятори у ванній кімнаті теж працюватимуть на відведення вологи, забезпечать відсутність конденсату на поверхнях та вбережуть від плісняви і грибка.

Різні типи витяжок встановлюють саме у «брудних» зонах, де утворюються неприємні запахи та надлишок вологи.

Припливно-витяжні установки – особливості функціонування

Ключова особливість такого обладнання – один пристрій забезпечує і відведення відпрацьованого забрудненого повітря, і подачу чистого з вулиці. Найсучасніший варіант таких установок – вентиляція з рекуперацією, яка здійснює якісний повітрообмін, контролює рівень вологості, очищує вхідні повітряні маси з допомогою фільтрів та зберігає тепло всередині приміщення.

Як діє вентиляція механічного типу?

Для кожного типу приміщень є свої норми повітрообміну, які залежать від низки факторів. Під час виробу механічної установки, всі ці критерії враховують. Тож вентиляція механічного типу дає можливість переносити повітряні маси з потрібною швидкість і на потрібну відстань. Разом з тим, вона забезпечує можливість очищення, осушення чи зволоження повітря, догрівання з допомогою додатково устаткування чи за рахунок обміну тепловою енергією між вихідними і вхідними повітряними масами (вентиляція з рекуперацією). Такі системи потребують затрат енергії, але натомість створюють максимально комфортні умови у квартирі.

Чому природна вентиляція повинна доповнюватися?

Природна вентиляція функціонує без витрат електроенергії, але не враховує низку факторів, а саме:

  • Кількість мешканців квартири;
  • Кількість побутової техніки;
  • Особливості сучасних віконних та дверних конструкцій;
  • Тощо.

Окрім того, на якість її функціонування впливає погода за вікном та пора року. Тож природну вентиляцію потрібно доповнювати обладнанням, щоб мати у квартирі чисте свіже повітря.

Вентиляція канального та безканального типу

Канальні вентиляційні системи – це високопродуктивні установки, які крім основного обладнання мають ще систему повітропроводів по всьому вентильованому приміщенні. Зазвичай, такий тип вентиляції застосовують у великих приміщеннях: кількарівневих квартирах, дво- і триповерхових приватних будинках, в готелях, офісах, промислових приміщеннях.

Безканальні системи частіше використовуються для невеликих будинків та квартир, оскільки вони займають менше місця, мають нижчі показники енерговитрат, купівля та монтаж коштує дешевше. Серед них ідеальним рішенням для житлових приміщень є вентиляція з рекуперацією, а для «брудних» зон – витяжне та припливне обладнання.

Вентиляційні установки для квартири – типи і призначення - поради від Teplosfera - 1

Де зазвичай потрібна додаткова вентиляція?

Ефективна вентиляція – це запорука здорового мікроклімату в квартирі. Надмірна вологість, пил, надлишок вуглекислого газу і нестача свіжого повітря негативно відображаються на самопочутті мешканців. При цьому, кожна кімната має свої норми повітрообміну, який природна вентиляція у більшості випадків не забезпечує.

Вітальня

В цій кімнаті проводять час усі члени родини, а нормальний повітрообмін для неї – 3 м³/год на 1 м². Сигналом того, що циркуляція повітря порушена є конденсат на вікнах, пліснява на підвіконні чи за меблями на стінах.

Разом з тим важливо, щоб у цій кімнаті ще й була комфортна температура протягом усього року. Тож оптимальним рішенням буде встановлення вентиляції з рекуперацією.

Ванна кімната

Якщо ви маєте суміжний санвузол – в нормі повітрообмін повинен бути 8-10 крат за годину, якщо ванна окрема – 7-9 крат. Ознаки його порушення такі ж, як і для вітальні – конденсат на поверхнях, пліснява і грибок. Головне завдання вентиляції у ванній кімнаті – відведення зайвої вологи та неприємного запаху і часто вентканали будинку з цим не справляються через засмічення чи перепланування.

Спальня

Якість повітря у спальні напряму впливає на сон та загальне самопочуття. Якщо зранку у вас постійно болить голова – причина може бути у нестачі кисню через погану вентиляцію. Серед інших ознак, знову ж таки, конденсат на вікнах, надмір пилу, грибок і пліснява. Розв'язати проблему допоможе вентиляційна установка з рекуперацією тепла.

Як обрати вентиляцію?

Серед асортименту сучасного вентиляційного обладнання складно не розгубитися, але потрібно обрати не тільки вид, а ще й потужність та правильно встановити прилади. Тож, щоб уникнути помилок і забезпечити свою оселю свіжим чистим повітрям – рекомендуємо звернутися до фахівців компанії ТесплоСфера. Ми доберемо усі необхідні прилади і проведемо якісний монтаж вентиляції у вашій квартирі.

Залишились питання?
Залишились питання?

Схожі статті

Як часто чистити та проводити дезінфекцію системи вентиляції?
Як часто чистити та проводити дезінфекцію системи вентиляції?
Вентиляція необхідна і дуже важлива для створення комфортного мікроклімату та збереження здоров'я людей, які перебувають у приміщенні. Однак, для якісної та безпечної роботи система потребує регулярного очищення та дезінфекції – про це часто забувають її власники, чим наражають себе на небезпеку.
Що таке припливно-витяжна вентиляція?
Що таке припливно-витяжна вентиляція?
Повітря в наших будинках та робочих приміщеннях з часом насичується різноманітними запахами, пилом, в ньому зменшується кількість кисню і зростає кількість вуглекислого газу. Тому вентиляція є важливою складовою мікроклімату, яка впливає на самопочуття людини.
Система вентиляції у приватному будинку: що і як краще зробити
Система вентиляції у приватному будинку: що і як краще зробити
Повітрообмін у приміщеннях – один із важливих аспектів здоров’я людини. Однак будівництво приватних будинків із вентиляцією почалося порівняно недавно – протягом кількох останніх десятиліть. До цього часу роль вентканалів виконували природні щілини в дерев’яних віконних рамах, дверних коробках, кімнати провітрювали, відкриваючи вікна. Зважаючи на те, що ще 50-60 років тому в будинках майже не було…
Все, що вам потрібно знати перед купівлею рекуператора для квартири
Все, що вам потрібно знати перед купівлею рекуператора для квартири
Якість повітря – нині дуже актуальна проблема, особливо для жителів міст. Коли раніше смог був характерним тільки для великих європейських мегаполісів та китайських промислових гігантів, то зараз «димка» огортає й українські міста. І навіть там, де забруднення не видно наочно – дослідження показують неприємні показники.
5 ознак необхідності установки вентиляції з рекуперацією в приватному будинку
5 ознак необхідності установки вентиляції з рекуперацією в приватному будинку
Про важливість чистого повітря для здоров’я людини знають практично всі, однак на наше самопочуття впливає не лише наявність чи відсутність певних домішок у повітрі, а й його вологість та температура. Ці показники впливають і на людський організм, і на загальній мікроклімат у будинку.

Ваше повідомлення успішно надіслано